Jak bez stresu przygotować się do matury z matematyki?

Który obowiązkowy przedmiot budzi największy postrach wśród maturzystów?

matura z matematyki.jpg

Oczywiście jest to matematyka! Dlaczego? Cóż, odpowiedź jest bardzo prosta: w przypadku rozwiązywania zadań trzeba popisać się ugruntowaną, „twardą wiedzą”, a także doskonałą znajomością wzorów wraz ze sposobami ich użycia. Nie bez znaczenia jest też skupienie, spokojne przeliczenie wyniku oraz skoncentrowanie na treści zadania. Wszystko to sprawia, że poprzeczka pozostaje zawieszona dość wysoko. Jednak wszystkich uczniów szkół średnich można uspokoić: matura to nie jest twierdza nie do zdobycia i są sposoby na to, żeby poradzić sobie z nią bez dużego stresu i z realną nadzieją na świetny wynik. Oto co trzeba zrobić!

Jeśli wydaje ci się, że masz jeszcze dużo czasu…

…to czym prędzej porzuć tę myśl i zacznij działać. Największym wrogiem każdego maturzysty jest odkładanie nauki na ostatnie półrocze. Tak naprawdę na tym etapie trzeba już wiedzieć niemal wszystko, co będzie potrzebne na egzaminie i jedynie lekko uzupełniać tę wiedzę, przede wszystkim solidnie ją ugruntowując. Pamiętaj: jeśli odkładasz działanie na kolejny dzień, po weekendzie, za tydzień – to prawdopodobnie nie zdasz lub twój wynik będzie poniżej oczekiwań. Jeśli jesteś na półmetku szkoły średniej, to tak naprawdę teraz jest ostatni moment na rozplanowanie całej strategii poradzenia sobie z maturą. Zrobisz to później? Zmniejszysz swoje szanse. Wcześniej? Zyskasz jeszcze więcej spokoju.

Żeby się nie stresować, ustal priorytety

Musisz od samego początku wiedzieć, jak ważna będzie dla ciebie matura z matematyki, albo chociaż znać potencjalny wpływ wyniku na to, co może dziać się w twoim życiu po szkole średniej. W tym celu:

Pomyśl, na jakie studia chcesz się wybrać. Jeśli matematyka będzie na nich istotna, to nie tylko kiepski wynik matury okaże się problemem, ale przede wszystkim elementarne braki w wiedzy, Niestety, niektórych nie da się nadgonić w szybkim tempie.

Zastanów się nad karierą zawodową. Prawda jest taka, że pracodawców kompletnie nie interesuje to, jaki osiągniesz wynik na maturze. Prawdopodobnie nikt nigdy cię o to nie zapyta. Być może padnie w kilku sytuacjach pytanie o to, czy matura jest – ale nic poza tym. Mimo wszystko musisz wiedzieć, że pewne ścieżki kariery wymagają określonych kompetencji. Chcesz programować? Prowadzić biznes? Grać na giełdzie? Czas, który teraz zainwestujesz w naukę „matmy”, zwróci się w dwójnasób.

Zacznij interesować się rozwojem osobistym. Elementem niemal każdej ewolucji własnych kompetencji są ćwiczenia, zdobywanie wiedzy, testowanie określonych scenariuszy. Matematyka – a raczej uczenie się jej – wpływa na rozwój określonych obszarów mózgu, które wyćwiczone, mogą okazać się pomocne na dalszym etapie samodoskonalenia.

Jeśli chcesz zostać scenarzystą, aktorem, kierowcą, podróżnikiem – czy to automatycznie oznacza, że nie musisz postarać się na maturze z matematyki? Nie, ale też prawdopodobnie nie będzie zależało ci na jak najwyższym wyniku. Uświadomienie sobie priorytetów, pozwala skoncentrować się na właściwych dążeniach i tym samym zdejmuje pewien bagaż stresu, z jakim bez tej świadomości trzeba by było sobie radzić.

Przygotowanie do matury z matematyki, a rola indywidualnego nauczyciela

Co zatem jeśli okaże się, że matematyka powinna być na najwyższym priorytecie? Jak również wtedy, gdy pomimo obrania zupełnie innej ścieżki rozwoju na dalszych etapach życia, teraz pojawia się widmo niezaliczenia całego egzaminu? W takim przypadku trzeba sięgnąć po pomoc z zewnątrz!

Dobrym pomysłem jest zatrudnienie indywidualnego nauczyciela. Taka osoba będzie:

bardziej zaangażowana,

skoncentrowana na tobie,

dysponująca skutecznymi narzędziami,

w wielu przypadkach mająca za sobą doświadczenie,

bardziej dostępna.

Korepetytor (dobry!) może stać się twoim mentorem. Wyłapie najsłabsze strony, pokieruje na odpowiednią ścieżkę rozwoju, zachęci do działania i wdroży nowe narzędzia. Taki system będzie o wiele bardziej skuteczny, niż poleganie na nauczycielu w szkole, który „obsługuje” wiele klas w ciągu tygodnia.

Ćwiczysz? Ćwicz więcej!

Na koniec najważniejsza informacja – to ćwiczenia są kluczem do sukcesu. Im więcej ich wykonamy, tym więcej zrozumiemy i zyskamy większą pewność. Pamiętaj: błędy w konsekwencji prowadzą do dobrego wyniku! Nie bój się zatem ich popełniać, korygować i uczyć się na nich. Jeśli zaczniesz pracować z osobą, która będzie w stanie ci wytłumaczyć miejsce ich popełniania, to bardzo szybko „wskoczysz” na odpowiednie tory nauczania. Jeśli rozpoczniesz ćwiczyć wcześnie, na ostatnie pół roku przed maturą poczujesz jedynie pewność siebie na drodze do celu. Zadania maturalne są dość powtarzalne, a ty ze swoją wiedzą na pewno im sprostasz!

Matura z matematyki to bardzo wymagający przeciwnik. Patrząc na statystyki zdawalności, można zastanawiać się nad niskim poziomem nauczania w szkołach, nieodpowiednim programem, brakiem kwalifikacji u nauczycieli. Jednak zajęcia w klasie to tylko 30% drogi do sukcesu. Ważniejsze jest indywidualne prowadzenie nauki (ćwiczenia!) oraz przygotowanie mentalne. Idąc po linii najmniejszego oporu, dajemy sobie szansę na kilka pierwszych siwych włosów i wątpliwy wynik na egzaminie. Pracując, budujemy pewność siebie i stabilność. Jeśli zaczniesz odpowiednio wcześnie, twoje szanse rosną!

Artykuł partnera 


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Środa 31.05.2023