Jak dobrze grillować?

Uważasz, że rozpalenie grilla to łatwizna? No to słuchaj uważnie porad Bartka Heby, wicemistrza Polski w grillowaniu BBQ
stek na grillu


CKM: Na czym lepiej grillować - na drewnie czy węglu drzewnym?
Bartłomiej Heba: Drewno daje potrawom wspaniały aromat. Ma jednak wady: ogień z polan daje dużo dymu, a do tego rozpala się bardzo długo. Węgiel drzewny to nic innego jak wypalone drewno, dzięki czemu można szybciej uzyskać gorący żar. Do tego spala się niemal bez płomieni i wytwarza wyższą temperaturę.

CKM: A brykiety?

Bartłomiej Heba: To też dobre paliwo. Brykiety zwykle składają się z węgla drzewnego, podpałki i lepiszcza, a ponieważ mają regularne kształty, łatwo określić, ile brykietów potrzebujesz. Dla przykładu: do uzyskania  równej warstwy żaru w okrągłym grillu o średnicy ok. 60 cm i przygotowania posiłku dla 4 — 6 osób potrzebujesz mniej więcej trzydziestu brykietów.

CKM: Mamy już paliwo, jak uzyskać odpowiedni żar?

Bartłomiej Heba: Polecam tak zwany rozpalacz. To jeden z niezbędnych akcesoriów. Przypomina on stalowy komin - w górnej części umieszcza się brykiety, a na dole rozpałkę. Rozpalacz zasysa z dołu powietrze i przepuszcza je przez brykiety, dzięki czemu rozpalają się one dużo szybciej. Węgiel drzewny przygotowany tą metodą można położyć na grill już po kwadransie, brykiety - po ok. dwudziestu minutach. To czysty i praktyczny sposób. Nie trzeba dmuchać, żeby podsycić ogień.

CKM: A co z podpałką w płynie?
Bartłomiej Heba: Odradzam. Wytwarza się ją na bazie ropy naftowej, co może całkowicie zrujnować smak potraw.
ekspert.jpg
CKM: Brykiety żarzą się w rozpalaczu. Wysypujemy je na ruszt?
Bartłomiej Heba: Tak. Trzeba pamiętać o ważnej zasadzie — nie należy pokrywać całego rusztu brykietami czy węglem, to bardzo zawęzi możliwość grillowania potraw. Bezpośrednie działanie żaru dobrze znoszą np. burgery czy steki, ale traktowany w ten sposób drób szybko czernieje i wysycha. Dlatego najlepiej jest wysypać żar tylko na 2/3 rusztu, zostawiając strefę, w której temperatura działa pośrednio. To pozwala równomiernie dopiec np. grubsze kawałki mięsa czy żeberka. Ważne jest jednak, by grill miał pokrywę, bo tylko po jej zamknięciu da się zastosować metodę pośrednią.

CKM: Skąd wiadomo, kiedy żar osiąga odpowiednią temperaturę?

Bartłomiej Heba: Dobre grille są wyposażone w termometr w pokrywie. Jeśli nie dysponujemy takim sprzętem, polecam prostą i niezawodną metodę. Wystarczy wystawić dłoń nad grillem, mniej więcej na wysokości dwunastu centrymetrów nad rusztem. Jeżeli zdołasz utrzymać dłoń przez 2 - 4 sekundy, to znaczy, że temperatura jest wysoka, ok. 230 - 290 stopni. Jeśli wytrzymasz 5 - 7 sekund, temperatura sięga 170 — 230 stopni. A jak wytrzymujesz do 10 sekund - temperatura jest niska, ok. 120 - 175 stopni Celsjusza.

CKM: A jaka temperatura jest optymalna?

Bartłomiej Heba: To zależy od rodzaju przygotowywanej potrawy i użytej techniki. Na przykład burgery potrzebują zazwyczaj wysokiej temperatury i krótkiej obróbki, za to grubsze kawałki mięsa - niższej.

grill.jpg


Dodał(a): CKM Piątek 21.06.2013