Jak ograniczyć ryzyko inwestycyjne?

Nie ma inwestycji, która będzie w stanie zagwarantować 100 proc. zysków, szczególnie jeśli inwestor oczekuje wysokich stóp zwrotu. Istnieją jednak czynniki, które pozwalają ograniczyć ryzyko strat. Kierując się nimi podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych, można zwiększyć szanse na zyski.

Trading-na-ckm.pl67.jpg

Zastanawiając się, w co zainwestować należy także wziąć pod uwagę to, jak inwestować. Każda chybiona decyzja wiąże się ze stratą nie tylko wypracowanych zysków, ale i zdeponowanego kapitału. Jeśli więc chcesz ograniczyć ryzyko, musisz dokładnie analizować każdy krok.

Wybieraj zróżnicowane instrumenty finansowe

Kluczową zasadą, która pozwala zmniejszyć ryzyko inwestycyjne jest dywersyfikacja. Jeśli zastanawiasz się, w co zainwestować, wybieraj zróżnicowane instrumenty finansowetak radzą m.in. specjaliści z Trading Academy. Kieruj się zasadą, by nie „wkładać wszystkich jajek do tego samego koszyka”.

Im bardziej zróżnicowane instrumenty trafią do twojego portfela inwestycyjnego, tym mniejsze ryzyko. Dzięki temu masz szansę na odpracowanie strat w jednym instrumencie, jeśli osiągniesz zyski w innym. Tendencja spadkowa na rynku finansowym nie zawsze obejmuje wszystkie instrumenty jednocześnie.

Inwestuj zgodnie ze swoją wiedzą

Ciężko jest podejmować słuszne decyzje w zakresie danego instrumentu finansowego bez wystarczającej wiedzy. Jeśli chcesz inwestować przy ograniczonym ryzyku, musisz wybierać te instrumenty, o których masz pojęcie.

Dla przykładu – nie decyduj się na inwestowanie w akcje, jeśli nie znasz zasad rządzących tym rynkiem. Zainwestuj natomiast w waluty, jeśli posiadasz odpowiednią wiedzę.

Zwróć uwagę na czynniki makroekonomiczne

Jeśli zastanawiasz się, w co zainwestować, ograniczając jednocześnie ryzyko inwestycyjne, weź pod uwagę czynniki makroekonomiczne. Zwróć uwagę na wskaźnik PKB, inflację czy poziom rezerwy walutowej. Są to kryteria, dzięki którym łatwiej ocenisz atrakcyjność danego rynku finansowego pod kątem opłacalności.

Nie koncentruj się na jednym sektorze

Dywersyfikacja obejmuje nie tylko różnorodność w zakresie instrumentów finansowych, ale również w obrębie branży. Nie możesz koncentrować się tylko na jednym sektorze, bo w ten sposób zwiększasz ryzyko inwestycyjne. Kapitał zdeponuj w różne branże, by w razie niepowodzenia jednej, nie stracić wszystkich oszczędności.

Dla przykładu – nie ograniczaj się wyłącznie do branży budowlanej i nie deponuj tam wszystkich środków. W razie gdy dojdzie do załamania w tym sektorze, stracisz kapitał.

Wybierz odpowiednio długi czas inwestycji

Wybór odpowiedniej strategii pod kątem czasu trwania inwestycji ma ogromne znaczenie. Z jednej strony strategia daytrading (strategia jednosesyjna) pozwala na szybkie reagowanie na zmiany rynkowe, ale z drugiej strony to inwestowanie długoterminowe umożliwia odpracowanie ewentualnych strat.

Wybór strategii zależy od wielu czynników, m.in. od tego, na jak długi czas możesz zamrozić kapitał oraz w jakie instrumenty finansowe chcesz inwestować. Na przykład dla inwestorów na Forex korzystniejsza wydaje się strategia daytrading, z uwagi na dużą płynność i zmienność na rynku walutowym.


Dodał(a): CKM.PL/mat. prasowe Sobota 31.01.2015