Jak tanio podróżować? Przeczytaj, zanim przepłacisz za bilety lotnicze

W końcu otwierają się granice, co umożliwi nam długo wyczekiwane ekskursje. To żaden wyczyn znaleźć bilety lotnicze na inny kontynent nawet za kilkadziesiąt złotych. Jak to zrobić? Podpowiadamy.
iStock-1212767978.jpg

POSTAW NA WYSZUKIWARKĘ LOTÓW

To najprostszy sposób na upolowanie tanich biletów lotniczych. Tego typu wyszukiwarki są napędzane przez wymyślne algorytmy, które w kilka sekund potrafią przebrnąć przez oferty kilkuset przewoźników lotniczych z całego świata. Peru poniżej tysiaka? Los Angeles za pięć stówek? Niemal codziennie pojawiają się bilety za okazyjną cenę. Nad zakupem za taką kwotę warto nie zastanawiać się zbyt długo – czasem bilety rozchodzą się dosłownie w kilka minut!

NIE LATAJ W SEZONIE
Po co masz brać urlop w wakacje? Lepiej ruszyć się gdzieś jesienią albo wczesną wiosną. Przynajmniej póki nie dorobiłeś się gromadki dzieciaków. W końcu w sezonie zawsze jest najdrożej. Efektem wakacji w nie-wakacje jest oszczędność dużej ilości gotówki oraz zdecydowanie lepsze wspomnienia z podróży. Mniej osób będzie leciało na wakacje razem z tobą. Zapłacisz mniej, bo będziesz cennym gościem, a nie jednym z wielu. Na plażach i w lokalnych zabytkach będzie mniej turystów.

UŻYJ VPN
A co, gdy nie ma tanich biletów? Wtedy warto skorzystać z VPN. Jak? Ściągnij na swój komputer jeden z programów do łączenia się z tym „wirtualnym zaszyfrowanym tunelem”. Znajdziesz je w wyszukiwarce. Po instalacji na ekranie komputera wyskoczy apka wyświetlająca dostępne serwery VPN. Wybierasz jeden i łączysz się. W ten sposób możesz dowolnie zmieniać swoją lokalizację. Oszukasz algorytm sterujący wyszukiwarką, który domyślnie proponuje oferty najlepsze dla twojej lokalizacji, ale niekoniecznie najtańsze.

DODATKOWYM OPŁATOM MÓW NIE
Kiedy w końcu uda ci się znaleźć bilet i już czujesz, że jesteś o krok od popijania drinka z palemką... musisz stać się czujny. Przy każdej rezerwacji biletu wyskakuje kilka płatnych opcji dodatkowych, np. pierwszeństwo wejścia na pokład lub wybór miejsca. Żadna z nich nie jest warta swojej ceny. Podróż i tak zajmie ci kilka, czasem kilkanaście godzin, a będziesz mógł w spokoju obejrzeć
film, poczytać albo posłuchać muzyki. No i towarzysz/towarzyszka mają czas, by za tobą zatęsknić.

NIE SZUKAJ W WEEKEND
Weekendy są po to, by wyjść na imprezę albo oglądać Netfliksa z dziewczyną. Nigdy nie poświęcaj wolnej soboty na szukanie ofert. Przewoźnicy doskonale wiedzą, że to wtedy masz na to czas. Najlepsze ceny znajdziesz w takie dni jak wtorek i środa.

UNIKAJ PODWÓJNYCH PRZEWALUTOWAŃ
Sprawdzaj, w jakiej walucie kupujesz bilet! Jeśli w euro, to jeszcze OK. Ale gdy dokonujesz zakupu w dolarach albo funtach, wówczas istnieje ryzyko podwójnego przewalutowania. Możesz na tym stracić. Co robić? Na rynku są już karty debetowe, które pomagają uniknąć prowizji za przewalutowanie. Dostępne są także aplikacje mobilne, które działają w oparciu o kursy z rynku międzybankowego. Dzięki temu możesz zaoszczędzić

pawe-svinarski.jpg






Paweł Svinarski
 - prowadzi kanał „Dla pieniędzy” – największy w Polsce kanał na YouTubie poświęcony tematom związanym z gospodarką, biznesem, finansami, inwestycjami, pracą zawodową, a także luksusem i sławą. W prosty sposób mówi, gdzie leżą duże pieniądze.





Dodał(a): CKM Środa 01.07.2020