Jak wydrukować karabin?

Jeszcze wczoraj to było science fiction. Dziś za kilka tysięcy złotych każdy może kupić sobie drukarkę 3D i dzięki procesowi nakładania kolejnych warstw materiału, najczęściej tworzywa sztucznego lub polimeru, wydrukować w domu niemal dowolny przedmiot, np. brakującą śrubkę, niepowtarzalny kubek albo też w pełni sprawny karabinek półautomatyczny...
kałasznikow



PROJEKTOWANIE
Najpierw powstaje model komputerowy przedmiotu. Do tego celu służy oprogramowanie do projektowania 3D, czyli trójwymiarowego. Wykorzystywany jest układ osi współrzędnych – X, Y i Z. Gotowy model zostaje „pocięty przez oprogramowanie na cienkie poziome warstwy. Te warstwy będą kolejno nanoszone podczas drukowania.

drukarka.jpg

PRZETWARZANIE DANYCH I DRUKOWANIE
Dane dotyczące modelu są przesyłane do sterownika drukarki, który przetwarza je na impulsy elektryczne zasilające małe silniki. Silniki te przesuwają platformę konstrukcyjną i ruchomą część drukarki wzdłuż trzech osi modelu, a dysze wyciskają roztopione tworzywo, które tworzy warstwy. Kolejne warstwy powstają na górze poprzednich aż do skopiowania całego modelu.

belka_zobacz-galerie.jpg

TWORZENIE CZĘŚCI BRONI PALNEJ

Na początku 2013 r. amerykańska firma Defense Distributed jako pierwsza na świecie wydrukowała w 3D polimerowe części karabinku AR–15, z którego potem z powodzeniem wystrzelono kilkaset sztuk amunicji. Projekt tego karabinku można znaleźć na oficjalnej stronie firmy w internecie. Dziś Defense Distributed toczy prawną batalię o zalegalizowanie druku broni w drukarkach 3D na terenie całych USA.

Uwaga! W Polsce posiadanie (a więc i drukowanie) broni palnej bez zezwolenia jest zabronione i nielegalne!

karabin.jpg


Dodał(a): CKM Czwartek 31.10.2013