Jak wygląda statystyczny polski 'narkoman'? Nowe wyniki badań

Polacy coraz chętniej sięgają po narkotyki. Walczą także, by te lżejsze, jak chociażby marihuana, były w naszym kraju legalne. Skutek takich działań na chwilę obecną jest dość mierny, lecz fakt faktem nie mamy problemu z zażywaniem nielegalnych substancji, które uznamy dla siebie za 'odpowiednie'. Pozostaje pytanie: kto najczęściej sięga po narkotyki? Jak wygląda statystyczny polski narkoman?
iStock-1214670254.jpg

Badania na ten temat przeprowadzili psychiatrzy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Za pomocą ankiety umieszczonej na platformie Google Forms i udostępnionej szerzej w mediach społecznościowych, przepytali osoby świadomie sięgające po substancje psychoaktywne. Wzięło w niej udział prawie 2,5 tys. użytkowników.

Okazuje się, że swój 'pierwszy raz' z narkotykami większość ankietowanych przeżyła jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności. Najmłodsza osoba biorąca udział w badaniu miała lat 13, a najstarsza 52. Ustalono, że średnia wieku ankietowanych wynosiła 24 lata. Większość badanych stanowili mężczyźni (59,3 proc.), orientacji heteroseksualnej (75 proc.), pozostających w nieformalnym związku (47,1 proc.). 

Większość ankietowanych pochodziło także z dużego miasta (58,9 proc) i nie pracowało na stałe. Utrzymywało się albo z pieniędzy rodziców (podczas studiów), albo pojedynczych zleceń, staży i prac sezonowych. To właśnie wśród tych osób można wyróżnić najwyższy odsetek użytkowników regularnie sięgających po narkotyki. 

Ile takie osoby są w stanie przeznaczyć na nielegalne substancje? Średnio 100 zł miesięcznie. Należy doliczyć do tego jednak zażywanie na imprezach i tzw. 'składanie się' na większą ilość narkotyków. Oczywiście wszystko zależy od tego, ile w danym miesiącu uda im się zarobić, nie mniej absolutne minimum w postaci takiej kwoty musi zostać zachowane. 

Najpopularniejszym narkotykiem wśród młodzieży od kilku lat jest niezmiennie marihuana. Zaraz za nią należy umieścić MDMA (ecstasy). Ostatnie miejsce na podium należy do amfetaminy. Średni wiek pierwszego sięgnięcia po substancje psychoaktywne to 16 lat.

W Polsce politycy nieśmiało pracują nad tym, by przepisy dotyczące marihuany były znacznie mniej rygorystyczne. Na chwile obecną są to jednak wyłącznie fazy projektowe. Pozostaje wierzyć, że rządzący przychylnie spojrzą na takie opcje i już niedługo bez strachu będziemy mogli nosić w kieszeni niewielkie ilości suszu. 


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Środa 03.03.2021