Jak wykonać anonimowe i wiarygodne testy na ojcostwo?

Testy na ojcostwo służą do ustalenia ojcostwa i stopnia pokrewieństwa pomiędzy dzieckiem a domniemanym ojcem.

test-na-ojcostwo.jpg

Wykonuje się je poprzez porównanie profili genetycznych osób poddanych badaniu. Przeczytaj, czym różni się ustalanie ojcostwa sądowo a prywatnie oraz jak wykonać takie testy.

Jak wykonywane są testy na ojcostwo?

Czasem pojawiają się sytuacje wymagające potwierdzenia lub zaprzeczenia ojcostwa. Określenie tego jest możliwe dzięki badaniom genetycznym. Obecnie ojcostwo można ustalić zarówno na drodze sądowej, jak i prywatnej. W obu przypadkach testy DNA umożliwiają potwierdzenie ojcostwa na 99,9999% lub jego wykluczenie w 100%. Jeśli zależy nam na ominięciu procedur sądowych i szybszym wykonaniu badań warto skorzystać z prywatnych testów na ojcostwo. Platforma badań Zdrowegeny.pl umożliwia wykonywanie ich w wybranym punkcie pobrań lub za pomocą zestawów dostarczanych do samodzielnego pobrania materiału w domu. Następnie należy przekazać je drogą kurierską do laboratorium.

Badanie polega na pobraniu materiału genetycznego od domniemanego ojca i od dziecka. Jest to próbka śliny pobrana w formie wymazu z wewnętrznej strony policzka. Procedura ta jest szybka i bezbolesna. Można również dostarczyć materiał w formie mikrośladu np. obcięte paznokcie, gumę do żucia, smoczek czy używaną szczoteczkę do zębów. Warto zwrócić uwagę na uważne pobranie materiału aby nie uległ zanieczyszczeniu. Następnie próbki trafiają do laboratorium gdzie ma miejsce analiza 24 markerów genetycznych, ich porównanie i ustalenie czy mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka. Analiza opiera się na porównaniu DNA, który jest unikatowym kodem genetycznym każdego człowieka, przekazywanym dziecku przez rodziców, dlatego możliwe jest ustalenie pokrewieństwa. Wynik dostępny jest zazwyczaj do kilkunastu dni od pobrania.

Różnice między ustaleniem ojcostwa sądowo, a prywatnie

Przy wyborze badań DNA prywatnie mamy znacznie mniej procedur niż przy sądowym ustalaniu ojcostwa. Przy prywatnych testach nie ma konieczności obecności matki przy pobraniu wymazu, można je wykonać również anonimowo. Jest to dobry wybór, gdy nie chcemy rozpoczynać postępowania sądowego bez uzyskania wcześniej pewności. Nie tylko domniemany ojciec, ale również matka dziecka może sprawdzić czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem jej potomstwa. Droga sądowa jest bardziej skomplikowana i wymaga zastosowania pewnych przepisów np. obecności świadka podczas pobierania materiału genetycznego. Sądowe testy na ojcostwo mogą stawić dowód w postępowaniu sądowym np. w czasie rozprawy rozwodowej, o ustalenie zakresu władzy rodzicielskiej lub obowiązku alimentacyjnego. O dopuszczeniu jako dowód w sprawie prywatnie wykonanych testów decyduje sędzia.

Koszt testów na ojcostwo

Cena zazwyczaj zależy od rodzaju wybranego testu (wykonywany w punkcie lub wysyłkowo) oraz rodzaju materiału genetycznego (wymazu lub mikrośladu). Koszt badań prywatnych jest niższy. Warto również pamiętać, że wykonanie badań na drodze sądowej nie jest darmowe, kosztami obciążana jest jedna ze stron - najczęściej osoba przegrywająca proces. Sąd może również podzielić koszty po połowie między obie strony.

Test na ojcostwo w ciąży

Wykonywanie badań na ojcostwo w okresie ciąży, przed porodem nie jest powszechnie praktykowane. Niekiedy zdarza się wykonywanie testów na ojcostwo jeszcze w okresie ciąży za pomocą nieinwazyjnego lub inwazyjnego badania prenatalnego. Badanie inwazyjne obarczone jest ryzykiem powikłań i poronienia. Należy liczyć się również z dużo większymi kosztami.

Artykuł sponsorowany 


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Środa 29.09.2021