Jak zajęcia zdalne wpłynęły na uczniów? Problemy zdrowotne i objawy depresji

Badacze z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie postanowili sprawdzić, jak nauka zdalna wpływa na kondycję psychiczną i fizyczną uczniów. Wyniki wskazują, że większość dzieci po zamknięciu placówek edukacyjnych nabawiło się wielu problemów. Lekcje online mogą prowadzić do pogorszenia zdrowia psychicznego i fizycznego.
laptop-gfeff3f26a_1280.jpg

Badaniami kierował dr hab. Piotr Długosz. Sprawdził on zachowanie i samopoczucie dzieci z Polski i Ukrainy (z rożnych klas), które ubiegły rok spędziły głównie na nauce zdalnej. "Wstępne wyniki badań wskazują, że pandemia i przejście na zdalną edukację mogą prowadzić do pogorszenia zdrowia psychicznego i fizycznego młodzieży. Widać też, że uczniowie po prawie półtorarocznej przerwie od tradycyjnej nauki w szkole zdali sobie sprawę z braków i zaległości powstałych w czasie lekcji online. W perspektywie kolejnego lockdownu jest to bardzo niepokojące, gdyż z jednej strony uczniowie wiedzą o swoich brakach - i jednocześnie obawiają się wymagań stawianych przez nauczycieli i szkołę, a z drugiej strony są przerażeni faktem, że może niebawem wrócić zdalne nauczanie i ich szanse szkolne i życiowe mogą zostać zniweczone" - powiedział dr hab. Długosz w rozmowie z PAP.

Sprawdź także: Rozwijaj się... w internecie

Badania wykazały, że ledwo jedna trzecia uczniów nie miała problemów z przyswajaniem wiedzy i rozumieniem treści przekazywanej podczas nauki zdalnej. 67 proc. anietowanych przyznało się do korzystania z wielu pomocy dodatkowych, gdy dochodziło np. do kartkówek i sprawdzianów on–line.

U 16 proc. dzieci doszło do pogorszenia wzroku, a u 18 proc. Pojawiła się nadwaga. Pogorszenie sprawności fizycznej zgłosiło 30 proc. badanych, a ogólne pogorszenie funkcjonowania 26 proc. Badania mierzone PHQ9 (ang. The Patient Health Questionnaire-9) udowodniły, że u 20 proc. ankietowanych pojawiły się objawy depresji. 20 proc. uczniów zadeklarowało, ze chciałoby skorzystać z pomocy szkolnego psychologa/pedagoga.

Przez pierwsze tygodnie pandemii uczniowie skakali z radości wiedząc, że dochodzi do zamknięcia szkół. Początkowe spełnienie marzeń w szybkim tempie stało się jednak przekleństwem, przez co teraz uczniowie korzystają z każdej chwili spędzonej w szkole i wiadomo, że taka forma edukacji jest potrzebna. 


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Poniedziałek 11.10.2021