Jak zostać barberem?

Podpowiadamy, jak wykonać pierwsze kroki, aby zaistnieć w tej profesji.

jak zostać barberem.jpg

Barber to wciąż zawód posiadający wokół siebie aurę tajemniczości, a do tego kłęby dymu z cygar i posmak Jacka Danielsa. Często prezentowany jest jako profesja ekskluzywna, a czasami wręcz hipsterska. Prawda o barberingu jest jednak zupełnie inna.

Pojawia się tutaj oczywiście element luksusu i pewnego komfortu, podobnie jak w przypadku profesjonalnych salonów fryzjerskich nastawionych na usługi dla pań. Barber to rzemieślnik i artysta, którego sukces zawsze idzie w parze z pasją do pielęgnowania brody. I nie tylko brody, ponieważ barbering to formalnie specjalizacja fryzjerska, więc od barbera należy oczekiwać także fachowego strzyżenia. Pasja jest dobrym punktem wyjścia, ale droga do zostania profesjonalnym barberem jest długa.

Szukasz szkoleń barberskich dla początkujących? Odwiedź: https://szkolabarberska.pl/dla-zielonych/

Świat podobnych historii

Większość profesjonalnych barberów o początkach swojego sposobu na życie opowiada zazwyczaj podobnie. Od zawsze fascynował ich męski styl, klasyczna elegancja i tradycyjna siła męskich rysów. Tęsknili za brzytwą w dłoni i idealnie ułożonym zarostem, przemawiał do nich tradycjonalizm. Swoje pierwsze kroki niejednokrotnie stawiali w Internecie, gdzie na portalach z filmami obserwowali mistrzów zza oceanu. Starali się radzić sobie z własnym zarostem, a potem ćwiczyli techniki na znajomych, zazwyczaj z opłakanym skutkiem. Dla większości przełom stanowiło profesjonalne szkolenie.

Szkolenia dla początkujących

Do niedawna szkolenia barberskie były elementami szkoleń specjalizacyjnych dla fryzjerów. Obecnie są to najczęściej szkolenia dla osób nowych w tym fachu, które marzą o pracy barbera. Organizują je doświadczeni barberzy, niejednokrotnie w celu zdobycia pracowników do swoich zakładów barberskich. Szkolenia tego typu, trwające zwykle kilkadziesiąt godzin i składające się zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej, pozwalają na samodzielne wykonywanie zawodu, ale wizą turystyczną do świata barberów. Barber jest rzemieślnikiem i artystą, jest sposobem na życie, więc nie należy oczekiwać, że krótki kurs stworzy mistrza.

Degażówki i kciuki chirurga

Podstawowym narzędziem brodacza jest zwykle trymer, który pozwala mu na proste i szybkie modelowanie brody w oparciu o przygotowane fabrycznie ustawienia. Barberzy również korzystają z trymerów, ale znacznie częściej w ich pracy ważniejsza jest brzytwa, a niejednokrotnie w ich ręce trafiają degażówki, czyli specjalne nożyczki fryzjerskie do cieniowania.

ckm-szkolenia-barberskie-1.jpg

Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim trening w stosowaniu tych narzędzi. Kwestie związane z budową włosa, strefami zarostu, repigmentacją siwizny czy ukrywaniem obszarów z mniejszą ilością włosów, a nawet zasady doboru technik do budowy anatomicznej strzyżonego można omówić w czasie szkolenia. Samo wykonanie odpowiednich technik wymaga jeszcze niepoślednich umiejętności manualnych. Istnieje szereg ćwiczeń, które adept barberingu powinien wykonywać tak, by jego ręka była równie pewna, co dłoń chirurga, a kreatywność w posługiwaniu się narzędziami fryzjerskimi dorównywała światowej klasy perkusistom z ich pałeczkami.

Materiał partnera


Dodał(a): Izabela Popko Poniedziałek 12.08.2019