Jak zwalczać ból pooperacyjny? Jak powstaje?

Skutkiem ubocznym każdego zabiegu chirurgicznego jest ból pooperacyjny.

woman-gea8715f4d_1280.jpg

Istnieje jednak wiele skutecznych sposobów na jego złagodzenie, które znacznie poprawiają komfort pacjenta. Trudności pojawiają się, gdy ból ma duże nasilenie, co zwykle jest skorelowane z rodzajem operacji. Zobacz, jak poradzić sobie z bólem pooperacyjnym.

Ból pooperacyjny

Dolegliwości bólowe po zabiegu chirurgicznym pojawiają się w momencie ustąpienia leków użytych do znieczulenia w czasie operacji i bezpośrednio po niej. Zwykle ma to miejsce po kilku godzinach od powrotu pacjenta z sali operacyjnej. Wiele zależy od rodzaju zastosowanego leku, jego dawki, ale też indywidualnych cech organizmu człowieka.

Ból pooperacyjny związany jest z naruszeniem tkanek w czasie zabiegu. Operacja wymaga uszkodzenia nie tylko powłoki skórnej, ale także powięzi, mięśni, naczyń krwionośnych i innych struktur, w zależności od potrzeb. Powstaje też rana pooperacyjna, która powoduje dolegliwości bólowe oraz wymaga odpowiedniej pielęgnacji – w przeciwnym razie może ulec zakażeniu, co powoduje nasilenie objawów.

Personel medyczny przez cały czas monitoruje stopień natężenia bólu pooperacyjnego. Wykorzystuje w tym celu kilka skal. Najczęściej wybierana jest skala NRS, czyli skala numeryczna. Pacjent wskazuje liczbę od 0 do 10, gdzie 0 to całkowity brak bólu. Jest ona prosta i zapewnia powtarzalność wyników. Często stosowana jest też skala VAS, czyli wizualna. Działa ona na podobnej zasadzie, jednak pacjent zaznacza na specjalnej tablicy poziom odczuwanego bólu (suwakiem od uśmiechniętej do smutnej buzi).

Jak długo utrzymuje się ból pooperacyjny?

Nie można jednoznacznie określić, jak długo utrzymuje się ból operacyjny. Ma na to wpływ wiele czynników:

  • zakres zabiegu chirurgicznego,
  • rodzaj zabiegu chirurgicznego,
  • rozległość operacji,
  • okolica ciała poddana operacji,
  • indywidualny próg bólu pacjenta.

Z każdym dniem po zabiegu można zaobserwować stopniowe ustępowanie dolegliwości. Wielu pacjentów w dniu ściągnięcia szwów nie odczuwa już żadnych dolegliwości. Zdarza się jednak, że utrzymują się one dłużej.

Leczenie bólu pooperacyjnego

Leczenie bólu pooperacyjnego rozpoczyna się tuż po zakończeniu zabiegu. Pacjent otrzymuje leki przeciwbólowe – najczęściej drogą dożylną. Terapia tego typu jest kontynuowana do momentu wypisania ze szpitala.

Przy silnych dolegliwościach lekarz wydaje receptę na silne leki przeciwbólowe. Wydaje też dokładne zalecenia stosowania. Trzeba ich bezwzględnie przestrzegać. Przy lekkich lub umiarkowanych objawach można sięgnąć po leki przeciwbólowe bez recepty.

Jak stosować środki przeciwbólowe bez recepty?

Leki przeciwbólowe bez recepty trzeba stosować według zaleceń zawartych w ulotce dołączonej do opakowania. Nie należy zmniejszać lub zwiększać rekomendowanej dawki, ponieważ niesie to za sobą ryzyko powikłań. Konieczne jest upewnienie się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do zażywania danej substancji (np. alergii na składniki preparatu). W razie wątpliwości trzeba skonsultować się z lekarzem.

Materiał partnera 


Dodał(a): Redakcja Poniedziałek 27.12.2021