Jaką rolę odgrywają witaminy z grupy B?

W wielu przypadkach warto sięgnąć po ich suplementację, aby zapewnić sobie właściwe dawki tych substancji.

small iStock-1256627955.jpg

Witaminy z grupy B obejmują kilka witamin, które ulegają rozpuszczeniu w wodzie. Ich funkcje w organizmie są niezwykle ważne, a zarazem bardzo różne. Dowiedz się wszystkiego o właściwościach, działaniu i spożyciu witaminy z grupy B.

Witaminy z grupy obejmują:

– tiaminę (witamina B1),
– ryboflawinę (B2),
– witaminę PP (B3),
– kwas pantotenowy (B5),
– biotynę (B7),
– kwas foliowy (B9),
– kobalaminę (B12).

Tiamina

Tiamina jest obecna w pożywieniu i łatwo zaspokoić jej zapotrzebowanie, ponieważ organizm magazynuje ją w dużych ilościach. W przypadku niedoborów witaminy B1 dochodzi do pogorszenia samopoczucia, utraty sił, trudności w koncentracji i problemów z układem trawiennym. Suplementację tiaminy warto polecić osobom aktywnym fizycznie, ponieważ ich zapotrzebowanie na ten składnik jest podwyższone.

Ryboflawina

Ryboflawina odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu różnych układów i narządów. Witamina B2 odpowiada za prawidłowe działanie układu immunologicznego i utrzymanie dobrego samopoczucia. Zaleca się jej suplementację również w celu zadbania o wzrok, na który ma pozytywny wpływ. Ponadto ryboflawina zapobiega zapaleniom błon śluzowych, zajadom czy pękającym ustom.

Witamina PP

Witamina PP, czyli inaczej witamina B3, odgrywa ważną rolę w metabolizmie składników pokarmowych. Ponieważ wpływa m.in. na syntezę białek, o jej suplementacji powinny pamiętać m.in. osoby uprawiające sporty siłowe i sylwetkowe. Jej obecność w organizmie ma znaczenie także dla prawidłowego stanu skóry oraz produkcji bardzo ważnych hormonów – kortyzolu, insuliny i tyroksyny.

Kwas pantotenowy

Podobnie jak witamina PP, kwas pantotenowy jest ważnym ogniwem metabolizmu białek i uczestniczy w produkcji testosteronu. Świadczy to o jego znaczeniu w diecie sportowców. Suplementacja tego składnika wzmacnia również odporność organizmu, przyspiesza regenerację pourazową oraz korzystnie wpływa na stan włosów i skóry.

Biotyna

Analogicznie do innych witamin z grupy B, biotyna pozwala na zachowanie dobrej kondycji włosów, skóry i paznokci. Inna ważna jej funkcja to zapewnienie prawidłowego krzepnięcia krwi. Warto ją suplementować także z uwagi na to, że bierze udział w procesach metabolicznych i produkcji glukozy.

Kwas foliowy

Kwas foliowy jest istotnym czynnikiem regulującym funkcjonowanie układu krwionośnego i nerwowego – zapobiega anemii, stabilizuje poziom cholesterolu i chroni przed chorobami serca. O istotnej roli witaminy B9 w organizmie świadczy też fakt, że bierze udział w syntezie DNA i wpływa na rozrodczość.

Kobalamina

Kobalamina, czyli witamina B12, pozwala na uniknięcie niedokrwistości i uczestniczy w syntezie dopaminy oraz serotoniny. Wpływa więc na samopoczucie i funkcjonowanie układu nerwowego. Jeśli czujesz osłabienie i senność, sposobem na rozwiązanie problemu może być właśnie suplementacja kobalaminy.

Suplementacja witamin z grupy B

Wielość i różnorodność powyższych witamin sprawia, że zdecydowanie warto sięgnąć po jeden, sprawdzony suplement, który zawierający wszystkie witaminy z grupy B w prawidłowych proporcjach. Dzięki temu ma się pewność, że organizm może skutecznie korzystać z ich właściwości.

b_complex_i35847_d1200x1200.png

Artykuł powstał we współpracy ze sklep.sfd.pl.


Dodał(a): Redakcja Środa 02.06.2021