Jakie kompleksy dręczą facetów i jak sobie z nimi poradzić? Rozmowa z dr Piotrem Turkowskim

Z pewnością trafiasz w sieci na reklamy pokroju 'powiększ penisa o kilka centymetrów. Efekt po 24 godzinach!' lub 'prosty trik, by zrobić 6–pak nie wychodząc z domu'. Oczywiście większość z nich to bujda, ale nie martw się – jest sposób, by pozbyć się podobnych kompleksów. Wymaga to jednak pomocy chirurga. Czy to jest bezpieczne? Co można sobie pomniejszyć, a co powiększyć? Ile kto może kosztować? Postanowiliśmy zadać takie pytania specjaliście w tej dziedzinie.
Zrzut ekranu 2021-09-13 o 23.35.05.png

Dr Piotr Turkowski to specjalista z bogatym, ponad 10-letnim doświadczeniem w chirurgii odtwórczej włosów w Warszawie. Doświadczenie zdobywał w najlepszych Klinikach w Polsce i za granicą (m.in. USA, Australia czy Belgia). Więcej przeczytasz tutaj.

Konrad Klimkiewicz (CKM.PL): Jaki zabieg cieszy się największą popularnością wśród męskiego grona pacjentów? 

Doktor Piotr Turkowski (Dr Turkowski): Muszę przyznać, że coraz więcej mężczyzn decyduje się na zabiegi i operacje z zakresu chirurgii plastycznej i są one bardzo zróżnicowane. Najczęściej wykonuję jednak liposukcje i przeszczepy włosów albo zarostu.  

CKM.PL: Czy 6–pak da się zrobić na sali chirurgicznej? Jaki jest orientacyjny koszt takiego zabiegu 

Dr Turkowski: Da się zrobić taki zabieg na sali chirurgicznej. Efekty są spektakularne. Koszt zabiegu to około 20 tysięcy złotych. Jeżeli dodatkowo chcemy jeszcze obkurczyć skórę z wykorzystaniem zimnej plazmy w przypadku dużej nadwagi, to trzeba liczyć dodatkowo koszt ok. 5-10 tysiecy. Może ceny na pierwszy rzut oka przerażają, ale moi pacjenci wracają do mnie, mówiąc że była to najlepsza decyzja w ich życiu. 

CKM.PL: Jak często słyszysz: "chciałbym powiększyć penisa"? 

Dr Turkowski: Jest to zabieg, który cieszy się coraz większą popularnością. W naszej klinice wykonujemy go kilka w miesiącu. Niektórzy pacjenci decydują się na to przy okazji liposukcji. Ten sam tłuszcz, który odsysamy z jednej partii, np. brzucha czy boczków, można wykorzystać przy zabiegu powiększania penisa. Daje on dobre efekty i zwiększa komfort życia seksualnego. Połączenie go z liposukcją jest bardzo wygodne i skuteczne, bo mamy dwa świetne efekty za jednym razem. 

CKM.PL: Jak bardzo można zmienić swój wygląd dzięki zabiegom chirurgii plastycznej? 

Dr Turkowski: Możemy pozbyć się bardzo szybko kompleksów. Możemy zrzucić nadmierne kilogramy i wyrzeźbić sobie sześciopak, powiększając przy tym penisa.  Możemy zrobić lifting twarzy, jeżeli chcemy pozbyć się zmarszczek. Możemy mieć bujną czuprynę jeżeli jesteśmy łysi lub mamy zakola. Możliwości jest naprawdę wiele. Nie są one nieograniczone i ważne abyśmy zwrócili uwagę na anatomię ciała, aby nie zaburzać odpowiednich proporcji. Nie wspominając już o bezpieczeństwie. Można też skorzystać z zabiegów dermatologii estetycznej, zadbać o cerę, pozbyć się dokuczliwego rumienia czy wypełnić brzydkie ubytki tkanek, które pojawiają się z czasem przy użyciu bezpiecznego kwasu hialuronowego 

CKM.PL: Często zdarza ci się trafiać na facetów uzależnionych od medycyny estetycznej, czy raczej przychodzą jednorazowo, z określonym celem? 

Dr Turkowski: Na szczęście nie jest aż tak dużo takich pacjentów. Moi pacjenci są najczęściej rozsądni. Jeżeli mam jakiekolwiek wątpliwości zasadności zabiegu to po prostu odmawiam.  

CKM.PL: Czy pojawiają się faceci z pozornie "niemęskimi" prośbami, jak np. powiększenie bądź pomniejszenie pośladków? 

Dr Turkowski: Tak i nie jest to aż tak rzadkie. Mężczyźni też chcą mieć kształtne pośladki. Chcą je powiększyć, chcą by były mniej płaskie lub chcą aby były zwyczajnie symetryczne. Jestem dla tych pacjentów szczególnie wyrozumiały i bardzo lubię wykonywać takie "nietypowe" zabiegi. 

CKM.PL: Jaki jest najdroższy zabieg, jaki można wykonać i od czego zależy jego cena? 

Dr Turkowski: Zabiegi może kosztować i 40 tysięcy, jeżeli są to zabiegi łączone, wymagają zaawansowanych urządzeń oraz drogich preparatów medycznych. A także wymagają obecności nie tylko chirurgia plastycznego, ale również szeregu specjalistów, jak anestezjologa, asystentów, etc. 

CKM.PL: A jak wyglądają zabiegi liposukcji? Z czego najczęściej faceci chcą odsysać sobie tłuszcz? 

Dr Turkowski: Liposukcja liposukcji nie równa. My używany do niej najbardziej zaawansowanych urządzeń na rynku. Zabieg liposukcji to sztuka, sztuka rzeźbienia w ludzkim ciele. Zdecydowanie wygrywa tutaj brzuch i mężczyźni w Polsce starają się pozbyć "mięśnia piwnego".  Dość często odsysamy również tłuszcz z piersi w przypadku ginekomastii. Mężczyzn denerwują też "boczki" i poddają się zabiegowi liposukcji chcąc wysmuklić sylwetkę i nadać jej symetrii. 

CKM.PL: W jakim wieku mężczyźni najczęściej zgłaszają się na przeszczep włosów? Kiedy jest ten czas, by walczyć z zakolami z pomocą doktora? 

Dr Turkowski: Jest to różne u różnych mężczyzn. Jedni pacjenci zgłaszają się ze sporymi ubytkami chcąc uzupełnić sobie fryzurę na całej powierzchni głowy (przód głowy, zakola i czubek). Niektórzy zaś proszą o uzupełnienie tylko zakoli albo samego czubka. Walczyć z łysiną można praktycznie na każdym etapie zaawansowania łysienia. Oczywiście zależy to od wieku pacjenta, bo czasami konieczna jest farmakoterapia u pacjentów, u których proces łysienia postępuje szybko lub bez farmakoterapii u pacjentów gdzie proces łysienia się zatrzymuje. Zawsze powtarzam, że gdy zauważy się problem łysienia, należy jak najszybciej zgłosić się zgłosić do lekarza specjalisty, aby postawić odpowiednią diagnozę i zaproponować odpowiednie leczenie. Praktycznie każdemu pacjentowi mamy możliwość pomóc. Czasem walka z tym problemem nie musi kończyć się przeszczepem, a wystarczy wprowadzenie terapii farmakologicznej. W każdym razie, najważniejsze jest rozpoznanie.  CKM.PL: Z jakimi wizualnymi kompleksami najczęściej zmagają się faceci? 

Dr Turkowski: Takie klasyczne Trio to: ubytki w owłosieniu czy zaroście, otyłość brzuszna czy ginekomastia czyli przerośnięty tłuszczem gruczoł piersiowy.  

CKM.PL: Czy z perspektywy czasu, Polacy z roku na rok coraz chętniej zgłaszają się, by poprawić coś chirurgicznie w swoim wyglądzie? 

Dr Turkowski: Zdecydowanie. Kiedyś pacjenci wstydzili się zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej. Dzisiaj coraz chętniej korzystają z usług chirurga plastycznego. Aktualnie aby najszybciej zapisać się na konsultację trzeba czekać 2 miesiące, zaś 4 miesiące na zabieg.  

CKM.PL: Pandemia przyczyniła się do zwiększenia liczby pacjentów, czy wręcz odwrotnie? 

Dr Turkowski: Pandemia zwiększyła zapotrzebowanie na usługi z medycyny estetycznej, ponieważ ludzie zaczęli mieć czas na dbanie o siebie. Będąc też w trybie "pracy zdalnej" moją spokojnie w domu przechodzić rekonwalescencję pozabiegową. Często rekonwalescencja wiąże się z noszeniem drenów, specjalnych bandaży czy ubranek, siedząc w domu problem ten odpadł. Wcześniej osoby decydujące się na operacje bały się, że będą musiały pokazać się w pracy zanim uzyskają ostateczny efekt lub zejdzie opuchlizna czy zasinienia.  

CKM.PL: Faceci mają swoje określone wzory urody? Przychodzą i mówią: chcę wyglądać tak, jak "on"? 

Dr Turkowski: Jest to zdecydowanie rzadsze niż u kobiet, które przychodzą ze zdjęciem sławnej osoby lub modelki. Mężczyźni przychodzą ze zdjęciami swoimi z czasów młodości, pokazując brzuch jaki mieli na studiach lub prezentują swoją bujną czuprynę, którą utracili.  

CKM.PL: Jak odpowiedzialnie podejść do tematu chirurgii plastycznej, by nie zmagać się z efektami ubocznymi? 

Dr Turkowski: Należy przyjść do chirurga plastycznego albo wykwalifikowanego dermatologa na konsultację. Rozważymy wtedy na konsultacji wszystkie za i przeciw. Na konsultacji pacjent dowiaduje się jakich efektów można się spodziewać, ewentualnych powikłań. Odpowiedzialny specjalista zawsze stawia na pierwszym miejscu bezpieczeństwo. Przed zabiegiem czy operacją przeprowadzany jest specjalistyczny wywiad, a także zlecany jest szereg badań laboratoryjnych (takich jak grupa krwi czy krzepliwość). Dopiero pozytywne ich efekty kwalifikują osobę do przeszczepu.  Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Poniedziałek 13.09.2021