Jakie soczewki kontaktowe wybrać?

Noszenie soczewek kontaktowych to świetny pomysł w wielu sytuacjach, czy to podczas uprawiania sportu, czy podczas podróży, a także na co dzień, np. do pracy biurowej.

iStock-1307249096.jpg

W upalne lato i w mroźną zimę na ratunek zmęczonym oczom przychodzą soczewki kontaktowe – na pewno każdy okularnik doskonale zna uczucie ślizgających się od potu oprawek okularowych lub zaparowanych szkieł. Niektórzy decydują się na soczewki ze względów estetycznych, inni doceniają komfort i wolność w działaniu, a pozostali cieszą się doskonałą ostrością widzianego obrazu. Jakie soczewki wybrać?

Typy soczewek kontaktowych

Jeśli nigdy wcześniej nie nosiłeś soczewek kontaktowych lub wracasz do nich po dłuższym czasie, zapewne zaskoczy cię ogromny wybór tych produktów na rynku. Producenci w ostatnich latach skrupulatnie inwestowali w nowe technologie i rozwiązania, dzięki czemu mamy dostęp do nowoczesnych i bardzo wygodnych soczewek. Warto pamiętać, że soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, który podlega wielu restrykcyjnym przepisom, a ich noszenie jest bezpieczne i zdrowe dla narządu wzroku.

Jakie rodzaje soczewek są dostępne na rynku? Soczewki są podzielone ze względu na wadę refrakcji, jaką korygują, czyli: soczewki sferyczne przeznaczone są dla krótkowidzów lub dalekowidzów, soczewki toryczne dla astygmatyków, a progresywne dla osób ze zdiagnozowaną prezbiopią (tzw. starczowzrocznością). Dodatkowo można kupić także soczewki kolorowe, które mają za zadanie zmianę lub pogłębienie naturalnego koloru tęczówki wraz z korekcją wady wzroku – ale niekoniecznie Soczewki kolorowe mogą być śmiało wykorzystywane przez osoby, które nie cierpią na żadną wadę refrakcji.

Kolejnym punktem, na który trzeba zwrócić uwagę przy zakupie, jest termin przydatności produktu (nie mylić z terminem ważności, który zazwyczaj jest dosyć długi – fabrycznie zapakowane soczewki mogą być użyte w okresie 2-3 lat). Najpopularniejsze są soczewki miesięczne oraz jednodniowe, ale do wyboru mamy także soczewki dwutygodniowe i kwartalne. Zwykle soczewki są przeznaczone do noszenia w trybie dziennym, od rana do wieczora, do 12 godzin użytkowania, ale może to być także tryb dzień i noc – soczewki całodobowe można nosić nieprzerwanie przez 30 dni i nocy.

soczewki-kontaktowe2.jpg

Jak wybrać soczewki?

Samodzielny wybór soczewek bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą nie jest najlepszym pomysłem. Nawet jeśli znasz swoją wadę wzroku i moc okularów, badanie wzroku pod kątem noszenia soczewek jest nieco inne. Nie każdy też może ich używać. Istnieje kilka przeciwwskazań, które należy omówić ze specjalistą (optometrystą lub okulistą), np. stwierdzony i nasilony zespół suchego oka, cukrzyca czy alergie na kurz, grzyby i roztocza. 

Poza tym, decydując się na soczewki, trzeba być świadomym ich pielęgnacji i zachowania higieny. Osoby, które niekoniecznie mają czas na poranne i wieczorne rytuały, mogą zdecydować się na soczewki jednodniowe, których używanie ogranicza się do mycia rąk przed każdą aplikacją i noszenia ich zgodnie z przeznaczeniem, czyli do 12 godzin w ciągu dnia. Tę opcję lubią sezonowi alergicy, ponieważ soczewki jednodniowe są cieńsze niż pozostałe typy, a nakładając nową parę każdego dnia, ma się uczucie „świeżości”. Ten rodzaj soczewek polecany jest też początkującym, a także osobom, które uprawiają sporty kontaktowe z wodą.

Jeśli nie ma przeciwwskazań, ciekawą opcją jest noszenie soczewek całodobowych, które wystarczają do 30 dni i nocy. Jednak specjaliści zaznaczają, że co kilka dni warto je zdjąć i dać oczom odpocząć. Soczewki całodobowe mogą być świetną opcją dla osób, które pracują na nocne zmiany, uczą się po nocach lub notorycznie zapominają o zdejmowaniu soczewek przed pójściem spać.

Czy noszenie soczewek jest drogie?

Ogólnie rzecz biorąc – nie jest. W porównaniu do jednorazowego zakupu dobrych okularów z trwałymi oprawkami i szkłami przystosowanymi do stylu życia soczewki prezentują się korzystniej. Bardzo oszczędne osoby znajdą na rynku tanie soczewki miesięczne, gdzie za parę płaci się kilkanaście złotych. Bardzo ekonomiczną opcją jest także dokonywanie zakupów online w specjalistycznych sklepach, np. na BezOkularow.pl, gdzie można trafić na dobre promocje i zamówić soczewki hurtem, by wystarczyły na dłużej. Do korzystania z soczewek trzeba doliczyć jedynie płyn i pojemnik ochronny.

Artykuł sponsorowany


Dodał(a): Redakcja Wtorek 27.07.2021