Jakie zapachy rozpalają serca, a które zamykają przed Tobą drzwi?

Miłość od pierwszej... woni? Może brzmieć jak tytuł romansu, ale w rzeczywistości zapach ma ogromne znaczenie w relacjach międzyludzkich, a w szczególności w postrzeganiu atrakcyjności płci przeciwnej. Naukowcy już od dawna podkreślają, że ludzie, podobnie jak zwierzęta, wykorzystują zmysł węchu do oceny potencjalnych partnerów. Dana woń może nie tylko wzbudzić zainteresowanie, ale i odstraszyć. Dziś, z okazji Światowego Dnia Zapachu, zadaj sobie zatem pytanie – jak wykorzystać tę wiedzę na swoją korzyść?
Zrzut ekranu 2024-03-21 o 16.46.13.png

Jesteś tym, czym... pachniesz?
W pierwszym wrażeniu liczy się nie tylko wygląd czy sposób bycia. Zapach, który wydobywa się z naszego ciała lub który celowo dodajemy w postaci perfum, odgrywa nie mniej istotną rolę. Czy jest to subtelny, przyjemny aromat, czy też intensywny i odpychający – może mieć decydujący wpływ na to, jak jesteśmy postrzegani przez potencjalnych partnerów, a w szczególności przez kobiety.  

Odkryjmy więc, które zapachy działają na korzyść mężczyzn, a które mogą nieść ze sobą "czerwoną kartkę" w relacjach damsko-męskich. 

Zapachy rozbudzające zmysły
Natura obdarzyła nas zmysłem węchu, który może nieświadomie wpływać na nasze preferencje i wybory partnerów. Co więcej, istnieją takie wonie, które wykazują szczególną moc przyciągania kobiet. Jedno z badań przeprowadzonych przez zespół Wedekinda w 1995 roku wykazało, że kobiety preferują zapach mężczyzn, którzy mają różnorodność w tzw. kompleksie głównego układu zgodności tkankowej (MHC). To może oznaczać, że zmysł węchu może mieć wpływ na wybór partnera ze względu na genetyczną różnorodność potencjalnego potomstwa. Dodatkowo, badanie opublikowane w Scientific Reports badało atrakcyjność zapachu ciała w kontekście podobieństwa HLA (ludzkiego odpowiednika MHC), potwierdzając, że preferencje w zakresie zapachu ciała mogą być związane z kompatybilnością genetyczną.  

 • Naturalny zapach ciała: nie, nie chodzi tu o zapach potu czy braku higieny, a o subtelny, prawie niewyczuwalny zapach, który jest unikatowy dla każdej osoby. Zawiera on informacje genetyczne, które mogą wpływać na atrakcyjność w oczach partnera. Zdrowa dieta, odpowiednia higiena i aktywność fizyczna mogą pozytywnie oddziaływać na naszą naturalną woń.

 • Perfumy i wody kolońskie: wybierając perfumy warto zwrócić uwagę na nuty zapachowe, które są szczególnie atrakcyjne dla kobiet. Co do konkretnych przykładów perfum, które mogą przyciągać, nie ma jednoznacznych badań wskazujących na specyficzne marki czy zapachy. Niemniej jednak nuty uznawane za atrakcyjne to: 

 1. Drzewo sandałowe: znane z ciepłych, bogatych nut, które kojarzą się z męskością i stabilnością.
 2. Wanilia: słodka, ale nie przytłaczająca, przyciąga uwagę i budzi pozytywne skojarzenia. 
 3. Cytrusy: świeże i energetyzujące zapachy cytryny, bergamotki czy pomarańczy dodają dynamiki i są kojarzone z czystością. 

Wybierając zapach warto pamiętać, że powinien on być dopasowany zarówno do indywidualnych preferencji, jak i do okazji. Dobre perfumy powinny uzupełniać naturalną woń ciała, a nie ją maskować, tworząc charakterystyczną (dla Ciebie) i przyciągającą kompozycję zapachową. Lekki, świeży zapach będzie idealny na dzień, podczas gdy na wieczór można pozwolić sobie na coś bardziej zmysłowego i intensywnego. 

A kiedy zapach odpycha?
Tak samo, jak niektóre zapachy mogą przyciągać, istnieją również takie, które niestety działają na kobiety odstraszająco. Czasami ciężko się z tym pogodzić, ale świadomość tych zapachów i unikanie ich, może znacząco poprawić Twój odbiór w oczach płci pięknej. 

 • Nieprzyjemny zapach ciała: powiedzmy sobie szczerze... podstawową kwestią, która może odstraszyć, jest brak odpowiedniej higieny. Zapach potu….. zwłaszcza jeśli jest intensywny i stary, jest zdecydowanie nieprzyjemny. Regularne mycie, używanie antyperspirantu i świeże ubrania są kluczowe. Tak samo, jak stosowanie produktów do pielęgnacji, które nie będą wchodzić w niepożądane reakcje z wybranymi perfumami. 

 • Zbyt intensywne perfumy: chociaż odpowiednio dobrane perfumy mogą działać na korzyść, nadużywanie ich lub wybór zbyt intensywnych zapachów może przynieść odwrotny efekt. Subtelność i umiar są kluczowe w tworzeniu pozytywnego wrażenia! 

 • Woń popielniczki: tak! Palenie papierosów ma nie tylko negatywny wpływ na zdrowie, ale również na sposób, w jaki postrzegają nas inni. Zapach dymu papierosowego jest trudny do usunięcia z ubrań, włosów, palców i oddechu. Dla wielu kobiet jest to silny odstraszacz, kojarzący się z brakiem dbałości o siebie i higieną osobistą. Papierosy to istny killer – zdrowia i miłosnych uniesień. 

Jak poradzić sobie z tym killerem, czyli nie śmierdzieć już petami?
Rzucanie palenia to jedna z najlepszych decyzji, jaką można podjąć dla swojego zdrowia (!), ale też… aspektów damsko-męskich. Możesz kupować nawet najdroższe perfumy, najlepszych marek i z najwyższej półki, ale niestety, wszystko na marne... Zapach dymu papierosowego jest tak mocny, że ciągnie się za Tobą przez długi czas, a przy tym zniechęci do Ciebie niejedną kobietę. Oto kilka porad, które mogą pomóc w tej trudnej, ale niezwykle ważnej zmianie:

 • Ustal konkretny plan: zdecyduj, kiedy rzucisz palenie i przygotuj się do tego. Wyznacz konkretną datę, stopniowo zmniejszaj ilości wypalanych papierosów, tylko Tylko nie odkładaj tego na później! 

 • Szukaj wsparcia: rozmawiaj z rodziną, kumplami lub szukaj grup wsparcia (chociażby w internecie) dla osób próbujących rzucić fajki. Może których z twoich kolegów też myśli o rzuceniu szlugów? Czasami rozmowa i poczucie, że ktoś też "jedzie na tym samym wózku" jest bardzo wspierające.

 • Znajdź alternatywne zajęcia: gdy nadchodzi chęć zapalenia, spróbuj zająć czymś myśli i ręce. Może to być  krótka aktywność fizyczna – np. 10 pompek, spacer – idzie wiosna, więc pogoda sprzyja. Masz ochotę coś pochrupać? W kuchennej szafce trzymaj orzechy (np. pistacje). Są zdrowe, a przy okazji zajmiesz dłonie obierając je ze skorupki.

 • Korzystaj z dostępnych środków pomagających odstawić nałóg na boczny tor: na rynku dostępne są plastry nikotynowe, gumy do żucia i inne środki, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów odstawienia. Pomogą zaspokoić Ci nikotynowy głód. To produkty bez recepty, które wesprą Cię w pokonaniu tego silnego przeciwnika, jakim jest nałóg. A przy okazji są bardzo dyskretne – plastry możesz nosić pod T-shirtem, a gumy możesz mieć zawsze przy sobie - w kieszeni kurtki lub spodniach.

 • Zapytaj specjalistę: pamiętaj, że zawsze możesz też skonsultować się z lekarzem, który dobierze dla Ciebie odpowiednie leki (nie ma się co wstydzić wizyty u specjalisty, wie co robi i naprawdę może Ci pomóc!).

Rzucenie palenia to proces, który wymaga czasu i determinacji, ale korzyści płynące z tej decyzji są nieocenione. 

Próbujesz i nadal to samo... Ciągle bijesz się z myślami i wracasz do papierosa, a to raz, a to dwa razy na dzień lub myślisz, że jak zapalisz co drugi dzień, to przecież nic się nie stanie. Ale niestety to może nie przynieść skutku i ponownie wpędzić Cię w błędne koło. Jeśli Ci nie idzie albo nie chcesz rzucać - otwórz się na high-tech. Zamiast palić papierosy, możesz sięgnąć np. po podgrzewacze, na ulicy znane są raczej jako iqosy. 

To przykład innowacyjnej technologii podgrzewającej tytoń, w której urządzenie wydziela aerozol nikotynowy, a nie dym. Rezultat? Brak nieprzyjemnego zapachu papierosów (w tym cuchnącego outfitu czy dłoni), jak i otoczenia. Przede wszystkim jednak podgrzewacze generują mniej syfu, niż klasyczne fajki. Ale umówmy się, nawet przejście na high-tech nie załatwia sprawy. Korzystając z tych urządzeń też igrasz ze zdrowiem. To tylko dla osób, które mają trudności z odstawieniem szlugów i chcą po prostu znaleźć mniej trujący dla nich zamiennik. Jedyną właściwą drogą dla Twojego zdrowia będzie rzucenie tego uzależnienia. Nie szukaj wymówek, tylko RZUCAJ!

Zapach ma zdecydowanie znaczący wpływ na atrakcyjność osobistą i może wpływać na pierwsze wrażenie oraz dalsze relacje międzyludzkie. Zrozumienie,  które zapachy są przyciągające, a które odstraszające, pozwala lepiej zarządzać własnym wizerunkiem (i zdrowiem!) oraz zwiększyć swoje szanse na sukces w życiu towarzyskim i miłosnym. 
Unikanie zapachów, które odstraszają, jest równie ważne jak stosowanie tych, które przyciągają! 


Dodał(a): Czwartek 21.03.2024