Karnawałowe fakty

Skąd wzięło się słowo „karnawał”? Gdzie najlepiej go obchodzić? Czym jest calypso? I jakie są karnawałowe dania? Przedstawiamy kilka faktów na temat karnawału, byś w tym roku mógł świadomie uczestniczyć w jego celebracji.

shutterstock_79937899.jpg

1. Słowo „karnawał” jest mieszanką dwóch latynoskich wyrazów: „carne” oznaczającego „mięso” i „vale”, czyli „do widzenia”. W wolnym tłumaczeniu: „żegnajcie krwiste befsztyki, adios kotlety schabowe”.



2. Największy karnawał odbywa się w Rio de Janeiro. W 2011 roku impreza ściągnęła do miasta aż 4,9 mln osób, w tym 400 tysięcy cudzoziemców! Turyści wiedzą, co dobre – dobre są seniority kręcące swoimi tyłeczkami w rytm samby. Może wybierzesz się i sprawdzisz na własne oczy? Naprawdę warto!

3. Calypso to muzyka pochodzenia afrykańskiego, ściśle związana z karnawałem. Szczególną furorę robi w Afryce Środkowej. Jeśli chcesz wiedzieć jak ona właściwie brzmi, odwiedź Trynidad i Tobago. W państwie tym popularny jest także instrument steel pan, na którym gra się pałeczkami i który wygląda jak blaszane dno beczki. A teraz spróbuj sobie to wyobrazić.

4. Zapusty na Kaszubach to dowód na to, że Polacy także potrafią w należyty sposób uczcić karnawał: a mianowicie tańcząc i pijąc naprawdę słuszne ilości alkoholu. Dawniej w zapusty pochłaniano również ogromne ilości tłustego żarcia, najwyraźniej po to, by zrobić zapasy przed zbliżającym się postem. Czy jest jakiś facet, któremu nie podoba się wizja wielkiej biesiady, na której alkoholu i strawy nigdy nie brakuje?

A skoro mowa już o jedzeniu…
5. Najpopularniejsze karnawałowe dania to: kurczak Jerk, jamajski owoc ackee z solonym dorszem oraz inna jamajska potrawa tzw. patty, ryż, groch, kolby kukurydzy, owoce mango, kokosy, trzcina cukrowa, a do picia jamajski stout i piwo imbirowe. Smacznego!


Dodał(a): Jagoda Środa 04.01.2012