Kasa za zaszczepienie się. Ten kraj mobilizuje obywateli

Sytuacja związana z koronawirusem spowodowała, że spora część krajów na całym świecie zaczęła masowe szczepienia przeciw COVID-19. Jedno z państw chce finansowo zmotywować swoich obywateli do przyjęcia szczepionki.
iStock-1266812038(1).jpg


Temat szczepionek przeciw COVID-19 jest gorący oraz kontrowersyjny. Przystąpienie do programu szczepień jest dobrowolne. Jednak niektórym państwom jak widać, bardzo zależy, aby zaszczepić większą część mieszkańców.

Serbia jest jednym z przodujących europejskich krajów pod względem osób zaszczepionych proporcjonalnie do liczby obywateli. W tym siedmiomilionowym kraju do tej pory 1,3 mln osób otrzymało dwie dawki szczepionki. Obecnie zainteresowanie w stosunku do szczepień zaczyna spadać, dlatego serbski rząd postanowił działać.

– Wszyscy, którzy otrzymali już jedną lub dwie dawki, i wszyscy, którzy zostaną zaszczepieni co najmniej jedną dawką do 31 maja, otrzymają 3000 dinarów (25 euro) - powiedział Vuczić w telewizyjnej wypowiedzi – powiedział prezydent Serbii, Aleksandar Vuczić.

Oznacza to, że osoba, która przyjęła dwie dawki szczepionki lub dostanie jedną dawkę do końca maja otrzyma 25 euro, czyli ok. 114 złotych. Według prognoz do końca tego miesiąca jedną dawką zaszczepionych ma być blisko 3 miliony obywateli Serbii.

– Do tej pory nie widziałem w literaturze medycznej, aby komuś zapłacono za szczepienie przeciw COVID-19 – powiedział serbski epidemiolog Zoran Radovanović. – Możemy więc być pierwsi nie tylko w Europie, ale także na świecie – dodał.

Serbski epidemiolog zauważa, że tego typu zachęta może mieć swoje dobre i złe strony – To zmusi niektórych, którzy żyją w skrajnym ubóstwie, do szczepienia, ale spowoduje opór u innych – zaznaczył.


Dodał(a): CKM.pl Czwartek 06.05.2021