Kobiety topless na basenie? Teraz to możliwe!

W czasach, kiedy tak wiele kobiet walczy o zdjęcie z cenzury widoku piersi w miejscach publicznych oraz mediach społecznościowych, stolicy Niemiec udało się wprowadzić to prawo na stałe. Jak doszło do tej zmiany? Oddolnie!
Zrzut ekranu 2023-03-14 o 02.13.27.png

Bezpośrednio do zmiany przyczyniła się skarga złożona przez jedną z kobiet, której nie wpuszczono na basen topless. Sprawa miała miejsce w grudniu 2022 roku. Władze jasno przyznały, że kobieta spotkała się z dyskryminacją ze względu na płeć. Ta sytuacja poskutkowała pomysłem stworzenia oficjalnych zapisów, aby żadnej z kobiet lub osób niebinarnych nie dotknęła cenzura. 

Nie było to pierwsze zgłoszenie dotyczące nadmiernej damskiej nagości, gdzie poszkodowanej przyznano pełną rację. Jednej z nich udało się uzyskać też pełne odszkodowanie finansowe. W 2021 roku francuska matka pozwała berliński park wodny za dyskryminację, kiedy w gorący dzień udaremniono jej wejście na basen topless w towarzystwie 5-letniego syna. Jak twierdzi kobieta, piersi są zaledwie  drugorzędną cechą płciową i powinny być seksualizowane w równym stopniu. Jeśli mężczyźni w wysokich temperaturach mają prawo do odsłoniętego torsu, kobietom też powinno przysługiwać. Tak też starała się nauczyć swojego syna, a sąd przyznał jej rację wspierając odszkodowaniem. 

Berlin mnie jest pierwszym miastem, które zdecydowało się odnowić prawnie bardzo modny w Niemczech zwyczaj wolności ciała. Miasto Goettingen już zeszłego lata zdecydowało się na ten ruch. Obecnie w Niemczech zarejestrowano ponad 600 tys. członków klubów nudystów przypisanych do około 300 organizacji. 

Dla przeciętnego Niemca swobodne podejście do nagości nie jest niczym nowym. Największy boom miał miejsce z początkiem XX- wieku i pozostał popularny do dziś. Stracił na oficjalności zbanowany przez nazistów, jako wątpliwy moralnie, aby w mocy prawa wracać drogą prawną niemal sto lat później.

A na koniec – wspominamy jedną z CKMowych sesjiDodał(a): CKM.PL Wtorek 14.03.2023