Kolejny kraj zalegalizował stosowanie i uprawę marihuany

Prawo do posiadania 30 gramów marihuany na własny użytek oraz do uprawy czterech krzaków ziółka we własnym domu – kanadyjski senat właśnie przegłosował ustawę legalizującą marihuanę w całym kraju.
iStock-157731144.jpg

Premier Kanady Justin Trudeau dotrzymał obietnicy złożonej podczas ostatniej kampanii wyborczej. Jednym z jej punktów była całkowita legalizacja marihuany w całym kraju i stało się to dokładnie 19 czerwca 2018, kiedy to kanadyjski senat wynikiem 52 do 29 przyjął tzw. Cannabis Act – ustawę regulującą zasady uprawy, sprzedaży i posiadania marihuany.

Tym samym ziółko w Kanadzie stało się całkowicie legalne, a każdy dorosły obywatel tego kraju będzie miał prawo do posiadania na własny użytek do 30 gramów suszu. Ponadto, nowe przepisy przewidują możliwość hodowli czterech krzaków rośliny we własnym domu oraz zakupu narkotyku w licencjonowanych sklepach – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.  

Każda kanadyjska prowincja zyska też prawo do ustalania własnych ograniczeń związanych z zakupem marihuany (np. możliwość kupna zioła po 19 roku życia), a także z wyznaczaniem miejsc, w których będzie można ją palić.

Istnieją też pewne ograniczenia legalności marihuany. Sprzedawanie maryśki osobom poniżej 14 roku życia będzie karane, a na opakowaniach z suszem będą znajdować się informacje o potencjalnych skutkach palenia trawy; ograniczona będzie również sama promocja marihuany.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać w okolicach września 2018 roku, tak by rynek, prowincje oraz wszelkie służby miały czas na przygotowanie się na nadchodzące zmiany.

Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Środa 20.06.2018