Kolor oczu a alkoholizm

Badania wykazały, że kolor tęczówki może mieć związek z podatnością na występowanie alkoholizmu! Jak widać, oczy to zwierciadło wątroby, a nie duszy...

shutterstock_109564340.jpg

Podejrzewamy, że nie raz zastanawiałeś się nad tym, co sprawia, że jedne osoby mają większe skłonności do sięgania po kieliszek, niż inne. Na pewno jednak nie wpadłeś na to, że jakąkolwiek rolę może odgrywać... kolor oczu. Tymczasem badania naukowców opublikowane w lipcowym wydaniu czasopisma The American Journal of Medical Genetics: Neuropsychiatric Genetics Part B. właśnie potwierdziły taką zależność.

Naukowcy zbadali 1263 Amerykanów o europejskim pochodzeniu, wśród których u 992 osób zdiagnozowano problemy z alkoholem, a u 271 nie. Wyniki badań mogą natomiast zadziwić. Okazało się bowiem, że wskaźnik uzależnienia od alkoholu u osób z jasnym kolorem oczu (niebieski, zielony, szary i jasnobrązowy) był o 54 procent wyższy niż u osób z ciemnobrązowymi tęczówkami, z czego najwyższy odnotowano u niebieskookich (ich wskaźnik był nawet o 80 procent wyższy niż u pozostałych).

"Ponadto, korelację pomiędzy barwą tęczówki oka a zwiększonym ryzykiem wystąpienia alkoholizmu, potwierdziły wyniki analizy genetycznej, które wykazały znaczący związek pomiędzy komponentami genetycznymi odpowiedzialnych za barwę oka a ryzykiem związanym z wystąpieniem uzależnienia od alkoholu u danej osoby" - dodają autorzy badania.

shutterstock_206047204.jpg Jak wytłumaczyć takie odkrycie? Naukowcy sugerują, że potrzebne są dalsze badania, ale póki, co za jedną z możliwych przyczyn takiego stanu rzeczy podają fakt, że istnieje czysto biologiczny związek pomiędzy kolorem oczu oraz minimalnym zwiększeniem ryzyka zachorowania na afektywną chorobę sezonową (SAD). Otóż ludzie z jasnymi oczami mogą być bardziej wrażliwi na zmiany poziomu światła, co jest powiązane z nieprawidłowościami w produkcji hormonu melatoniny, potrzebnego do regulacji snu. To zaś przyczynia się do wspomnianego schorzenia, które z kolei często współwystępuje wraz z uzależnieniem od alkoholu.



Dodał(a): Bartosz Joda Wtorek 28.07.2015