Kosmiczne jaja, czyli 28 najbardziej skandalicznych wpadek filmowych

Chodzisz do kina zamiast na film? Błąd! Patrz uważniej na ekran, a może uśmiejesz się na najbardziej ponurym dramacie.

Kosmiczne jaja, czyli 28 najbardziej skandalicznych wpadek filmowych

Jak schrzanić film z budżetem, który pozwoliłby na obsianie pszenicą i obsadzenie burakami połowy Afryki? Nie trzeba wiele, by warta miliony dolarów misterna konstrukcja z udziałem najlepszych aktorów i najbardziej zaawansowanych efektów specjalnych, jakie widział świat, stała się pośmiewiskiem dla widzów. Chwila nieuwagi na planie i rany na ciele bohaterów w cudowny sposób znikają, odrzutowce gubią silniki, a w kadrze pojawiają się ludzie z zupełnie innej bajki. Słynne filmy są pełne takich pomyłek. Wybraliśmy te najzabawniejsze. Oto lista najgłośniejszych wpadek w historii kina. Dobrej zabawy!

1.SZYBCY I WŚCIEKLI

reż.: Rob Cohen

kiedy: 93. minuta

W finałowym pościgu główny bohater przy pełnej prędkości uderza swoim cudownym Chargerem w ciężarówę. Wydawałoby się — już po nim. Wystarczy jednak przyjrzeć się tej scenie, by zobaczyć, że aktor ma na głowie słusznych rozmiarów rajdowy kask. Przezorny zawsze ubezpieczony.

2.FACE/OFF – BEZ TWARZY

reż.: John Woo

kiedy: 122. minuta

John Woo, poeta kina klasy B, zwykł pieścić swoje filmy aż do granicy orgazmu. Jednak nawet jemu zdarzają się wpadki. Gdy rozpędzona motorówka uderza o nabrzeże i staje w płomieniach, przez chwilę widać, że tak naprawdę łódź została podwieszona na linie stojącego na nabrzeżu wielkiego dźwigu.

3.GLADIATOR

reż.: Ridley Scott

kiedy: 83. minuta

Jesteśmy dużymi chłopcami i wiemy, że filmów SF nie kręci się w kosmosie, a w kryminałach strzelają ślepakami. Ale żeby tak się podkładać? Podczas sceny w Coloseum jeden z rydwanów wywraca się. Widać wówczas pneumatyczną instalację, która zapewne miała pomóc w efektownej wywrotce. Ponoć reżyser dowiedział się o tej wpadce długo po premierze „Gladiatora”.

4.INDIANA JONES I OSTATNIA KRUCJATA

reż.: Steven Spielberg

kiedy: 76. minuta

Henry Jones naciska spust w pokładowym karabinie i serią ścina ogon maszyny prowadzonej przez syna.

Katastrofa? Skądże. W następnym ujęciu statecznik znów jest w jednym kawałku, a postrzał imitują białe

plamy. Amatorszczyzna.

5.MATRIX: REAKTYWACJA

reż.: Andy&Larry Wachowski

kiedy: 83. minuta

Twórcy filmu próbują nam wmówić, że maska Cadillaca po dewastacji spowodowanej gwałtownym lądowaniem na niej wysłannika Matrixa w kilka sekund sama się prostuje, a do tego usuwa rysy na lakierze. Takie rzeczy tylko w Matriksie.

6.ALEKSANDER

reż.: Oliver Stone

kiedy: 133. minuta

Wódz Macedończyków był genialnym strategiem, ale nawet geniusz nie wygra wojny, jeśli jego głównodowodzący jest ślepy! Oglądając przygotowania do bitwy w Indiach, można dostrzec, że dowódca wojsk Aleksandra Wielkiego i na lewym, i na prawym oku ma paskudną bliznę!

7. ŚMIERĆ NADEJDZIE JUTRO

reż.: Lee Tamahori

kiedy: 114. minuta

W jednej chwili twarz pięknej jak Panorama Racławicka Halle Berry przeszywa grymas bólu po cięciu mieczem zadanym jej w podbrzusze. Kilka sekund później Bond—dziewczyna jest cała i zdrowa, a po ranie oraz obszernym rozcięciu na T—shircie nie ma śladu. Ludzie, cud!

8.HISTORIA ŚWIATA: CZĘŚĆ I

reż.: Mel Brooks

kiedy: 44. minuta

Wizja starożytnego Rzymu według świra Brooksa była dość niezwykła: w mieście można było kupić na przykład magnetofon. Ale jak wytłumaczyć ślady opon samochodowych na drodze, którą uciekają bohaterowie filmu?

9.TERMINATOR 3 BUNT MASZYN

reż.: Jonathan Mostow

kiedy: 7. minuta

Piękna i okrutna Terminatrix (Kristanna Loken) jest wszechstronnie utalentowana. Nie dość, że w każdej dyskusji ma rozstrzygający argument w postaci stalowej pięści, to jeszcze potrafi zadzwonić z telefonu, który nie ma nawet jednej kreseczki zasięgu.


10. GWIEZDNE WOJNY

– NOWA NADZIEJA

reż.: George Lucas

kiedy: 79. minuta

Jeden z żołnierzy na Gwieździe Śmierci przypadkowo wali zakutym w biały hełm łbem o futrynę. Uderzeniu nie towarzyszy jednak żaden dźwięk! Odgłos uderzenia dodano w wydaniu DVD, że niby tak wynikało ze scenariusza. Akurat.

11. TWISTER

reż.: Jan de Bont

kiedy: 91. minuta

Bill Paxton i Hellen Hunt przedzierają się przez tornado, manewrując wśród spadających z nieba domów, drzew i maszyn rolniczych. Kombajn zbożowy unoszący się na wietrze masakruje przednią szybę ich pikapa. Jednak w następnym ujęciu po dziurze nie ma śladu. W takim tempie nie pracują nawet serwismeni w pitstopach Formuły 1.

12. OBCY: DECYDUJĄCE STARCIE

reż.: James Cameron

kiedy: 126. minuta

Lance Henriksen jako android Bishop zostaje w okrutny sposób rozerwany na pół przez Królową Obcych. Gdzie tu wpadka? W jednym z ujęć wyraźnie widać, że Lance wystaje z otworu w podłodze i w tej pozycji próbuje udawać kogoś, komu kosmiczne monstrum właśnie urwało pół ciała. Cieniutko.

13.MISSION: IMPOSSIBLE 2

reż.: John Woo

kiedy: 19. minuta

Przez chwilę widać, że Tom Cruise razem z kierownicą przesiadł się na miejsce pasażera, a numery rejestracyjne wozu można odczytać jedynie wspak. Za moment znowu wszystko jest „po bożemu”. Czary jakieś, czy co?

14. TOP GUN

reż.: Tony Scott

kiedy: 97. minuta

Quentin Tarantino nazywa „Top Gun” najdroższym filmem o gejach, jaki kiedykolwiek nakręcono. I jak przystało na kino gejowskie, w scenie finałowej uściskom nie ma końca. Ciekawostka: gdy koledzy biorą Toma Cruise’a na ręce, twarz przysłaniają mu okazałe Ray Bany, choć jeszcze chwilę wcześniej nie miał ich na nosie.

15. SPEED

reż.: Jan de Bont

kiedy: 63. minuta

Reżyserski debiut zdolnego operatora (m.in. „Szklana pułapka”) jest wypełniony niedorzecznościami po brzegi. Skok rozpędzonego autobusu przez dziurawy wiadukt to szczyt filmowej lipy. Widać pochylnię, dzięki której autobus wybija się w górę. Zanim do krawędzi wiaduktu dojadą tylne koła, pochylnia się chowa. Fachowa robota? Raczej nie.

16. TERMINATOR 3:

BUNT MASZYN

reż.: Jonathan Mostow

kiedy: 85. minuta

Film fajny, ale niechlujstwo ekipy sięgnęło zenitu. Jak to możliwe, żeby awionetka, którą uciekają bohaterowie, podczas lotu zmieniła boczny numer? Dodajmy, że po wylądowaniu maszyna odzyskuje pierwotną rejestrację.

17. PODEJRZANI

reż.: Bryan Singer

kiedy: 29. minuta

Twórcy tego kryminału osiągnęli mistrzostwo świata w kategorii stopnia skomplikowania intrygi. Zawikłali wszystko tak bardzo, że w scenie lądowania samolotu najpierw w powietrzu widać czterosilnikowego jumbo jeta, ale pasa dotyka dużo mniejszy dwusilnikowy Boeing 767.

18. MATRIX

reż.: Andy&Larry Wachowski

kiedy: 117. minuta

Największy hit filmowy ostatnich lat kończy się tak: postrzelony przez agenta Smitha Neo umiera, Trinity całuje go, a wtedy zbawca w cudowny sposób ożywa. Ale co wart jest Matrix, jeśli jego siepacze strzelają ślepą amunicją?

19.GWIEZDNE WOJNY:

IMPERIUM

KONTRATAKUJE

reż.: Irvin Kerschner

kiedy: 93. minuta

Wszechświat wciąż kryje przed ludzkością wiele zagadek. Jedną z nich pozostaje to, w jaki sposób zamrożonemu w karbonicie Hanowi Solo udało się rozkuć kajdany, które wcześniej założyli mu źli faceci w białych hełmach.

20. SUPERMAN 2

reż.: Richard Lester

kiedy: 108. minuta

Superman potrafi latać szybciej niż odrzutowiec, bije mocniej niż Tyson i biega szybciej niż Ben Johnson. Ale męczy się przy tym jak każdy człowiek — o czym świadczy wielka plama superpotu pod pachą superczłowieka. ■

21. Gladiator

Facet w dżinsach i białym T–shircie stoi na arenie, obok kamery

22. Helikopter w ogniu

Facet w białym T–shircie jedzie wojskowym Hammerem

23.Terminator 2

„Widz” pojawia się niespodziewanie w scenie strzelaniny

24.Poszukiwacze zaginionej arki

Przypadkowa postać spaceruje za plecami Indiany Jonesa

25. Piraci z Karaibów

Za Johnnym Deppem stoi człowiek w kapeluszu i okularach

26.Krzyżacy

Król Jagiełło wychodzi z namiotu, by spojrzeć na pole bitwy. Gdy wraca, ma na sobie gustownie zdobiony pas, którego wcześniej nie miał.

27. Miś

Stanisław Tym wkłada „kamień z Jasnej Góry” do prawej kieszeni spodni, ale wyjmuje go z kieszeni lewej.

28. Edi

Bohaterowie filmu „Edi” wiozą do skupu znaleziony na ulicy rower. A przednie koło roweru w kolejnych ujęciach to znika, to znów pojawia się.Dodał(a): Rafał Donica Poniedziałek 25.07.2011