Biblia kowboja

…czyli 39 zasad potrzebnych na Dzikim Zachodzie
Kowboj

Wprawdzie faceci w wielkich kapeluszach  żłopiący bez przerwy tani bourbon i ciepłe mętne piwo odeszli już do historii, to wartości, którym byli wierni, z każdym dniem stają się coraz bardziej aktualne. Między innymi dlatego,  że praprawnukowie dawnych kowbojów zeszli na psy: szpanują dziś w hybrydowych samochodach, depilują się, żrą kiełki z rukolą zamiast krwistej i żylastej wołowiny, produkują bańki spekulacyjne oraz kupują kremy po goleniu kosztujące więcej niż setka ślicznych mlecznych krów. W tych trudnych dla męskiego gatunku czasach musisz więc sięgnąć po reguły przetestowane w najcięższych próbach przez twardzieli ufających swemu rewolwerowi i koniowi bardziej niż rodzonej matce. Rób więc to, co oni, nie oszczędzaj pięści,  łokci ani ostróg, a wtedy zawsze będziesz pędził na czele stada. Go west, young man!

1.Zawsze stawaj w obronie kobiet. Nawet jeżeli nie jesteś w stanie ustać na nogach.

2. Siedząc przy stoliku w restauracji, kładź nogi na stole. Jeżeli jest to elegancka restauracja, zadbaj, by twoje buty były odpowiednio wypastowane.

3. Szczególny szacunek powinieneś zachować dla barmana. To t wój żywiciel, kredytodawca i spowiednik w jednej osobie. Dlatego zawsze zwracaj się do niego elegancko per „karczmarzu”.

4. Bójki w klubach są dozwolone, ale zgodnie ze starą kowbojską tradycją: nie bij didżeja.

5. Kowboj nigdy nikogo nie udaje. W szczególności – nie udaje  świętszego, niż jest w rzeczywistości.

6. W życiu współczesnego kowboja liczy się nie wyrzeźbiony brzuch, lecz odpowiednio rozwinięte nogi. Jeśli nie masz pod ręką rumaka, ćwicz na beczce, by uzyskać odpowiednią sylwetkę. Dzięki niej nikt nigdy nie pomyli cię z tancerzem ani ze stylistą fryzur.

7. Mężczyzna, który narozrabia, powinien na jakiś czas zniknąć z miasta. Jeżeli to uczyni, wszystkie jego grzechy zostają anulowane. Po powrocie znów może pić, imprezować i rozrabiać do woli.

8. Prawdziwie szczere zwierzenia czyń w obecności swego wiernego psa. Tylko ta istota w pełni cię zrozumie.

9. Każdy dzień w  życiu kowboja mógł być ostatnim, dlatego ludzie Dzikiego Zachodu dbali o schludny wygląd, by w trumnie nie wyglądać idiotycznie i nie przynieść wstydu rodzinie. Czerpiąc z tych doświadczeń, ubieraj się tak, żeby bliscy nie musieli się za ciebie wstydzić.

10. Kowboj nie jest z cukru, więc nigdy nie narzeka na paskudną pogodę. Nie jest też z kamienia, więc gdy kobieta prosi go o pomoc, nie odmawia, bo wie, że to może być początek pięknej przyjaźni.

11. W życie każdego kowboja wkalkulowane jest ryzyko spotkania oko w oko z szeryfem. Zadbaj o to, abyście obaj zachowali dobre wspomnienia z tego spotkania.

12. Samochód zwany też stalowym rumakiem pełni w życiu kowboja bardzo ważną rolę. Pamiętaj: kobiety będą oceniać cię po wyglądzie. Niezadbany rumak bardzo źle o tobie świadczy.

13. Rozmawiając z kimś, patrz mu nie w oczy, lecz między oczy, tam, gdzie kowboje kierowali swoje rewolwery w sytuacjach spornych między mężczyznami. Tak radzą specjaliści od komunikacji interpersonalnej.

14. Nie ma nic złego w byciu pożądanym. Najfajniejsi kowboje Dzikiego Zachodu zawsze byli pożądani (ang. wanted). Staraj się być najbardziej pożądanym kowbojem w mieście.

15. W sytuacji kryzysowej nigdy nie zasłaniaj się kobietą. Wolno ci natomiast do tego celu używać każdego przedmiotu, który znajdziesz pod ręką.

16. Kowboj zawsze stawia kolejkę wszystkim w barze w nadziei, że jemu też ktoś kiedyś zafunduje porcję bourbona za friko.

17. Wybierz swój ulubiony drink i zapamiętaj jego składniki, abyś mógł wyrecytować barmanowi zamówienie nawet w stanie głębokiego zamroczenia.

18. Ulubioną potrawą kowboja jest smażona fasola. Twoi bliscy muszą pogodzić się z przykrymi konsekwencjami tego upodobania.

19. Każdy kowboj ma przygody, o których z lubością opowiada. Ubarwianie opowieści jest dozwolone, zwłaszcza jeśli dotyczy liczby przeciwników, którym musiałeś stawić czoło.


Dodał(a): Andrzej "Winchester" Chojnowski Środa 28.09.2011