Laptop pod ochroną

Ubezpieczenie laptopa powinno chronić jego właściciela nie tylko w sytuacji uszkodzenia lub utraty sprzętu, ale również w przypadku strat w oprogramowaniu. Warto, aby oferta uwzględniała także możliwość uszkodzenia laptopa poza domem czy miejscem prowadzenia działalności gospodarczej

art2.jpg

Eksperci z AB Port oszacowali, że w 2014 roku aż 55 spośród 70 mln polis w Polsce była związana z ochroną dóbr. Wynika z tego, że w naszym kraju ochronie ubezpieczeniowej o wiele częściej podlega majątek niż życie i przyszłość. Potwierdzają to dane prezentowane przez Komisję Nadzoru Finansowego – w 2014 roku trzy z czterech zawieranych polis dotyczyły ubezpieczenia naszego majątku.

Polska laptopami stoi

Według danych GUS-u gromadzonych i opracowywanych w corocznym raporcie Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2014 roku udział podmiotów gospodarczych wyposażonych w komputery wyniósł 94,4%. Najwięcej laptopów było w wyposażeniu firm dużych, wśród których odsetek ten sięgał 99,6%. Jednocześnie badanie Intela przeprowadzone w 2013 roku wśród kilkuset firm Europy Środkowo-Wschodniej pokazało, że 3 na 10 spośród przebadanych przedsiębiorstw miało do czynienia z przypadkiem zgubienia lub kradzieży służbowego laptopa.

W raporcie Ericsson Consumer Lab opublikowanym w 2013 roku podano, że Polska jest jedynym krajem na świecie, w którym każdy rodzaj aktywności internetowej (np. odbieranie poczty, robienie zakupów, korzystanie z gier) odbywa się najczęściej z wykorzystaniem laptopów. Mimo że w dobie szybko rosnącego rynku urządzenia przenośne są coraz popularniejsze (według najnowszej edycji raportu Polska jest MOBI blisko 2/3 naszych rodaków korzysta ze smartfonu), rola laptopów wcale nie maleje, a mimo nasycenia rynku w polskich domach wciąż przybywa tych urządzeń.

Po co ubezpieczać?
Urządzenia RTV i AGD stanowią nierzadko najdroższe urządzenia w naszych domach. Dotyczy to w szczególności laptopów, stanowiących nie tylko domowe centrum rozrywki, ale także będących narzędziem pracy oraz archiwum, w którym przechowujemy najistotniejsze informacje dotyczące domowych finansów, podatków, danych osobowych czy prowadzonej działalności gospodarczej. W przypadku firm laptop jest podstawowym narzędziem pracy.

Laptop dobrej klasy to wydatek rzędu 3–4 tys. złotych, a urządzenia projektowane z myślą o wymagających grach oraz wymagających graczach czy osobach profesjonalnie zajmujących się obróbką zdjęć lub filmów to już koszt 7–12 tys. złotych. Kupując laptop tej klasy, oczekiwalibyśmy po nim najwyższej trwałości i niezawodności, jednak rzeczywistość bywa inna. Szczególnie, że nadal jesteśmy w takim samym stopniu
narażeni na ryzyko kradzieży lub przypadkowego uszkodzenia. Standardowa gwarancja producencka nie ochroni naszego portfela przed większością następstw nieszczęśliwych wypadków. To samo tyczy się utraty ważnych danych.

Jakie są oferty ubezpieczeń?
Właściciel laptopa ma do wyboru dwie główne możliwości. Po pierwsze może zdecydować się na przedłużoną gwarancję – i wydłużyć ochronę ze standardowych dwóch lat do pięciu. Nawet kilka lat po zakupie sprzedawca będzie musiał przyjąć nasz sprzęt do naprawy. Taką ofertę złoży nam większość sklepów z elektroniką, w których dokonamy zakupu. Jednym z przykładów jest polisa „Gwarancja Beztroski” oferowana przez Komputronik we współpracy z Mondial Assistance i Hestią. Decydując się na jej wykupienie, otrzymujemy dodatkową ochronę przed przypadkowymi uszkodzeniami nawet na 5 lat. Gwarancja Komputronika obejmuje uszkodzenie sprzętu lub awarie, ale już nie kradzież (chyba że połączoną z włamaniem lub napaścią).

Drugą możliwością jest objęcie laptopa polisą ubezpieczeniową oferowaną przez wszystkie duże towarzystwa ubezpieczeniowe. Ich propozycja jest jednak przeznaczona dla klientów instytucjonalnych. Do niedawna niektóre banki, np. mBank, proponowały swoim klientom indywidualnym ubezpieczenie sprzętu elektronicznego, m.in. laptopów, ale obecnie wycofały się ze świadczenia usług. Co nam w takim razie pozostaje? Jedną z opcji, którą ma w swojej ofercie np. Allianz, jest ubezpieczenie laptopa w ramach polisy domu lub mieszkania. W tej sytuacji ochrona przysługuje jednak wyłącznie na terenie nieruchomości, np. w przypadku pożaru, powodzi, katastrofy budowlanej, dewastacji lub innych zdarzeń losowych, w wyniku których zniszczeniu ulegną dom lub mieszkanie wraz ze sprzętami, które się w nich znajdują. Ubezpieczenie nie zadziała jednak, jeżeli szkoda powstanie w wyniku złego stanu technicznego elementów budynku bądź nieprawidłowego zabezpieczenia otworów, np. okien.

Według danych GUS-u gromadzonych i opracowywanych w corocznym raporcie Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2014 roku udział podmiotów gospodarczych wyposażonych w komputery wyniósł 94,4%. Najwięcej laptopów było w wyposażeniu firm dużych, wśród których odsetek ten sięgał 99,6%. Jednocześnie badanie Intela przeprowadzone w 2013 roku wśród kilkuset firm Europy Środkowo-Wschodniej pokazało, że 3 na 10 spośród przebadanych przedsiębiorstw miało do czynienia z przypadkiem zgubienia lub kradzieży służbowego laptopa.



Dodał(a): CKM.PL/mat. prasowe Wtorek 02.02.2016