Legalizacja marihuany w Polsce. Szczegóły projektu

Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany przedstawił szczegóły projektu związanego z umożliwieniem posiadania konopi mieszkańcom naszego kraju. Z początku była mowa o 5 gramach suszu, lecz politycy uznali, że to za mało. Wraz z grupą Wolne Konopie będą zbierać podpisy pod projektem ustawy przewidującym zwiększenie tej liczby nawet do 30 gramów.
iStock-1199432449.jpg

Przedstawiciele Parlamentarnego zespołu ds. Legalizacji Marihuany, po konsultacjach społecznych i współpracy z grupą Wolne Konopie, przedstawili nowy projekt. Według niego w naszym kraju dopuszczalna ilość marihuany, którą mógłby mieć przy sobie każdy pełnoletni obywatel, wynosi od 5 do 10 gramów. Ostatecznie może ona zostać jednak zwiększona. Aktywiści z Wolnych Konopii planują zebrać 100 tys. podpisów pod projektem ustawy przewidującym posiadanie 30 gramów marihuany. Dodatkowo każdy będzie mógł posiadać także cztery krzaki w swoim mieszkaniu, z których będzie mógł otrzymać 200 gramów suszu. 

Niektórzy uczestnicy projektu boją się jednak, że to zbyt wygórowane wymagania, jak na etapową legalizację marihuany. "To jest ilość, przy której potrzebna byłaby legalizacja. A takie ilości mogą sugerować, że nie posiada się ich wyłącznie na własny użytek" – twierdzi posłanka Beata Maciejewska. 

Politycy wypracowali pierwotne założenia, które mogą być zaakceptowane przez nasz Rząd. "Mamy konserwatywny parlament i zdajemy sobie sprawę, że przegłosowanie ustawy w jakimkolwiek kształcie będzie trudne, ale mimo to trzeba próbować" – mówiła w lutym Urszula Zielińska, posłanka partii Zieloni. 

Według założeń, które mają finalnie zostać przedstawione przez zespół, Polacy będą mogli mieć przy sobie od 5 do 10 gramów marihuany, a w mieszkaniu trzymać cztery krzaki konopi. Taki projekt na zostać przedstawiony przed sejmem 20 kwietnia, czyli w światowy dzień marihuany. Do tego czasu aktywiści z grupy Wolne Konopie planują także rozpocząć zbieranie podpisów pod ustawą znacząco zwiększającą te liczby.

 

Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Wtorek 16.03.2021