Lepsze wakacje dla zaszczepionych. Co można zyskać

Temat szczepionek cały czas wzbudza szereg kontrowersji, choć coraz więcej osób decyduje się na ich przyjęcie. W niektórych przypadkach nie jest to spowodowane wyłącznie entuzjastycznym podejściem do tej kwestii, ale również kolejnymi korzyściami, jakie oferuje rząd.
iStock-1265181396.jpg

Kwestią wprowadzenia przywilejów dla zaszczepionych osób zajęła się także Światowa Rada Podróży i Turystyki (WTTC). Część krajów i linii lotniczych jest "za", lecz na chwile obecną pojawiają się wątpliwości ze strony zarządu WTTC. Większość państw posiadających wysoce rozwinięty przemysł turystyczny obiecuje znieść wszystkie obostrzenia wyjazdowe dla zaszczepionych osób, wśród nich jest m.in. Cypr i Grecja, ale takie deklaracje złożył również Singapur oraz Izrael. 

Sympatycy podróży zastanawiają się, czy osoby niezaszczepione będą musiały liczyć się ze znaczącymi utrudnieniami ze strony linii lotniczych. Pierwszym państwem, które ogłosiło zniesienie obostrzeń dla osób zaszczepionych jest Cypr. Państwo to stawia głównie na turystykę, która z powodu pandemii niemalże zaniknęła. Korzyści mają obowiązywać już od 1 marca 2021 r.

Członkowie Światowej Rady Podróży i Turystyki również z entuzjazmem patrzą na takie rozwiązania, jednak pojawiła się obawa związana z dyskryminowaniem osób niezaszczepionych. To właśnie główna przeszkoda, która wprowadza wątpliwości ze strony zarządu. "Zaszczepienie populacji globalnej, zwłaszcza w krajach mniej rozwiniętych lub w różnych grupach wiekowych, zajmuje dużo czasu, dlatego nie powinniśmy dyskryminować tych, którzy chcą podróżować, ale nie zostali zaszczepieni" – powiedziała prezes WTTC Gloria Guevara.

Jedna z najpopularniejszych linii lotniczych Ryanair rozpoczęła kampanię "zaszczep się i leć". Coraz częściej pojawiają się także informacje o paszportach immunologicznych, w których pojawiłyby się dane na temat chorób i szczepień. Byłyby one dostępne w formie systemu elektronicznego i gromadziły wiele danych, jak chociażby właśnie informacje o wynikach testów na koronawirusa lub szczepieniu.

Polski rząd wielokrotnie poruszał temat korzyści dla osób, które zdecydują się na przyjęcie szczepionki. Gdy takie informacje spotkały się z negatywnym odbiorem, politycy zaczęli powoli wycofywać się ze swoich deklaracji. Prawdziwą internetową burzę wywołali także celebryci, którym umożliwiono zaszczepienie się poza kolejką. Rząd wprowadził również przepisy znoszące np. kwarantannę po przyjeździe do Polski z zagranicy dla osób, które zdecydują się na szczepienie. Broni się jednak tym, że nie są to żadne dodatkowe przywileje, a decyzje wynikające z otrzymania statusu osoby zaszczepionej.

Jeżeli planujecie się wybrać na zaległe wakacje, od marca najprawdopodobniej pojawią się loty na Cypr. Można się jednak spodziewać przyłączenia do programu kolejnych państw, które straciły na biznesie turystycznym ze względu na pandemię. Co prawda średnia temperatura na Cyprze w marcu wynosi ok. 18 stopni Celsjusza, więc ciężko będzie się poopalać, ale to i tak znacząco więcej, niż w Polsce.


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Środa 13.01.2021