Myślałeś, że podatek cukrowy dotyczy tylko coli? Za wódkę też zapłacisz więcej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą opłatę cukrową. Nie dotyczy ona jednak wyłącznie napojów gazowanych. Sprawdź, o ile więcej zapłacisz za wódkę.
iStock-1193738464.jpg

Wprowadzenie takiej ustawy tłumaczone jest walką o zdrowie Polaków, a osoby nieprzychylnie nastawione do obecnego rządu, uważają podatek za dodatkowe źródło finansowania budżetu państwa.

Sonda

Co myślisz o podatku cukrowym?

Podatek cukrowy wpłynie także na cenę wódki. amatorzy popularnych "małpek" będą musieli dodatkowo zapłacić 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Co to oznacza w praktyce? Do 100 ml małpki dopłacimy złotówkę, a 200 ml wódki zdrożeje o 2 zł.

Zobacz także: Chcą dać sobie 40% podwyżki. Zrzucą się na to wszyscy

Ustawa wejdzie w życie od początku przyszłego roku. Podatek ma wynosić dodatkowe 50 gr od każdego litra napoju gazowanego, a jeśli będzie w nim powyżej 5 gramów cukru, to ponadto będzie trzeba dopłacić 5 gr za każde 100 ml. Podrożeją także popularne energetyki. Do każdego napoju z dodatkiem kofeiny lub tauryny klienci będą musieli dopłacić 10 gr za litr. Może zamiast wprowadzania co raz to nowszych podwyżek cen, warto wziąć przykład z naszych zachodnich sąsiadów.

Sprawdź także: Sprawdź, ile zarabiasz w porównaniu z najbogatszymi z tego świata


ZOBACZ 10 WYNALAZKÓW, KTÓRE ZMIENIŁY TWOJE PICIE:


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Piątek 28.08.2020