Nadmierne wypadanie włosów – jak je powstrzymać?

Jak można powstrzymać nadmierne wypadanie włosów i odzyskać dawną atrakcyjność?

ckm.jpg

Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny

Wypadanie włosów w młodości jest często niechlubną zasługą genów, które dziedziczymy po ojcu. Wiele zależy też od stanu naszej gospodarki hormonalnej, tego jak się odżywiamy i czy palimy papierosy. Przedwczesne łysienie może pojawić się nawet od życia w ciągłym stresie, suplementów zwiększających masę mięśniową, leków przeciwdepresyjnych, choroby gorączkowej oraz operacji z nadmierną utratą krwi.

Jednak najczęściej utrata włosów wiąże się z tzw. łysieniem androgenowym. Jest to taki typ łysienia, podczas którego nadmierne wypadanie włosów jest spowodowane nadwrażliwością organizmu na dihydrotestosteron (DHT), czyli pochodną męskiego testosteronu. Szacuje się, że nawet 70% wszystkich łysiejących mężczyzn może cierpieć na tę dolegliwość z powodu DHT. Wypadaniu włosów często towarzyszy łojotok, tłusty, żółtawy łupież oraz łojotokowe zapalenie skóry. Korzenie włosów mogą być też osłabione z powodu utraty ochronnej otoczki kolagenowej lub nadmiernego rozwoju grzybów drożdżopodobnych.

Wypadanie włosów może rozpocząć się nawet w okresie dojrzewania. Już szesnastoletni chłopcy, u których uaktywniają się hormony płciowe, zauważają u siebie powolną utratę włosów. Ten proces postępuje z wiekiem, włosy stają się wyraźnie słabsze i cieńsze, a my tracimy coraz bardziej na objętości naszej fryzury. Na miejscu każdego utraconego włosa nie wyrasta nowy lub pojawiają się bardzo cienkie i słabe włosy podobne do meszku na twarzy.

W jaki sposób tracimy włosy?

W przypadku łysienia androgenowego utrata włosów przebiega zwykle w podobny sposób. Najpierw zaczynamy zauważać, że robią nam się tzw. zakola (braki w owłosieniu w przedniej części głowy), a potem linia włosów zaczyna się przerzedzać i coraz bardziej podnosić. Zakola plus podnosząca się linia włosów sprawia, że czoło wydaje się zbyt wysokie. To jednak nie koniec problemów. Nadmierne wypadanie włosów przechodzi teraz w kolejną fazę i zaczynamy tracić gęstość na środkowej części głowy.

Jeśli odpowiednio wcześnie nie zaczniemy działać, łysienie może objąć praktycznie całą głowę aż do całkowitej utraty włosów! W zaawansowanym stadium często pozostają tylko włosy w okolicach skroni i na potylicy. Różnią się one genetycznie od pozostałej części czupryny, dlatego są odporne na działanie DHT. Jeśli zauważymy u siebie nadmierne wypadanie włosów, to trzeba jak najszybciej działać. Im dłużej będziemy czekać, tym proces leczenia jest trudniejszy i trwa dłużej. Najlepiej reagować, gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki łysienia androgenowego. Nie chcesz się dłużej męczyć z utratą włosów na głowie? Jest na to rada! Zobacz tu http://stopwypadaniuwlosow.pl/.

Jak powstrzymać wypadanie włosów?

Leczenie przedwczesnego łysienia najlepiej rozpocząć od konsultacji z dermatologiem oraz trychologiem. Lekarz oceni, jak zaawansowany jest stan naszej choroby i dobierze odpowiednie leczenie. Początki łysienia androgenowego łatwiej jest opanować niż przywrócić już przerzedzone włosy.

Leczenie zwykle polega na stosowaniu leków oraz leczeniu miejscowym. Na skórę należy nakładać środek zawierający minoksidil, np. Loxon. Leczenie rozpoczyna się zwykle od słabszego produktu (np. Loxon 2%), a w razie słabych rezultatów dobiera się silniejszy produkt (np. Loxon Max). Substancja aktywna wpływa na porost włosów, poprawia ukrwienie skóry głowy i zwiększa syntezę DNA. Dzięki tym działaniom wydłuża się faza wzrostu i spoczynku włosa, a wyraźnie skraca jego faza wypadania. Efekty kuracji można zauważyć po 2-4 miesiącach codziennego wcierania preparatu (jest to związane z długością cyklu wzrostu włosów). Najlepszy efekt uzyskuje się po roku stosowania płynu Loxon. Opinie na temat długotrwałej skuteczności preparatu są podzielone. Po około roku efekt kuracji minoksidilem zaczyna słabnąć. Więcej na temat preparatów, które pomagają na wypadanie i stymulują ponowne odrastanie włosów znajdziesz tu http://stopwypadaniuwlosow.pl/loxon-max.

Leczenie ogólnoustrojowe polega na zażywaniu leków zawierających finasteryd. Jego zadaniem jest zablokowanie przemiany testosteronu w DHT. Pierwsze efekty można zauważyć po około 6 miesiącach regularnego stosowania. Minusem terapii są wysokie koszty oraz nieprzyjemne skutki uboczne (np. zaburzenia erekcji lub spadek libido). Jeśli nasza choroba jest bardzo zaawansowana i nie pomagają na nią już leki, to możemy zdecydować się na leczenie chirurgiczne. Podczas zabiegu przeszczepia się włosy z potylicy, których wzrost nie jest związany z działaniem DHT. Leczenie jest długie (zakrycie dużej łysiny może zająć nawet 2 lata) i bardzo kosztowne (potrzeba wielu zabiegów, podczas których przenosi się nowe przeszczepy), ale za to najskuteczniejsze.


Dodał(a): Izabela Popko Poniedziałek 26.03.2018