Naukowcy odkryli najstarszą na świecie i niezwykle luksusową muszlę klozetową

Choć obecnie nie wyobrażamy sobie mieszkania bez łazienki, to jeszcze kilkadziesiąt lat temu, w wielu kamienicach, toaletę trzeba było dzielić z sąsiadami. Im dalej będziemy się cofać, tym dostęp do muszli klozetowej będzie coraz trudniejszy. Naukowcy trafili na niezwykłe znalezisko sprzed 2400 lat, które świadczy o wyjątkowym luksusie jego byłego posiadacza.
Zrzut ekranu 2023-03-21 o 02.30.19.png

Naukowcy z Instytutu Archeologii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych odkryli muszlę jeszcze w 2022 r. Potrzebowali jednak czasu, by dokładnie ocenić, z czym mają do czynienia. Tamtejsze media podają, że kierownik wykopalisk zażartował, że znalezisko przypomina dzisiejszą toaletę, ale nie zdawał sobie sprawy, jak bardzo trafne okazało się jego skojarzenie. 

Toaleta została znaleziona podczas badań w ruinach pałacu dynastii Han w mieście Yueyang. Była prawdopodobnie zarezerwowana dla wysokich rangą urzędników w okresie Walczących Królestw (475-221 r. p.n.e.) i dynastii Han (206 p.n.e.-220 n.e). O znalezisku, na łamach China Daily, opowiedział badacz Instytutu Archeologii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych Liu Rui.

Naukowiec opisał prawdopodobny sposób korzystania z toalety. Służący wlewali wodę do muszli za każdym razem po jej użyciu. "Toaleta spłukiwana jest konkretnym dowodem na to, jak starożytni Chińczycy przywiązywali wagę do warunków sanitarnych" – powiedział. Oczywiście to, co urzędnicy w niej zostawiali, trzeba było wyciągać ręcznie.

Co ciekawe, naukowcy podejrzewają, że wiele starożytnych cywilizacji posiadających systemy kanalizacyjne, tworzyło swoje własne toalety ze spłuczkami. Na ten moment nie jest to jednak potwierdzone dowodami. 


Dodał(a): CKM.PL / fot.: Instytut Archeologii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych Wtorek 21.03.2023