Nazwij polską planetę

Jeśli masz w sobie ducha odkrywcy i jako mały chłopiec wyobrażałeś sobie dalekie lądy nazwane twoim imieniem, to mamy dobrą wiadomość. Możesz nazwać planetę!
BD_14_4559b_exoplanet_ver3_moon.jpg

Nawet jeśli nie wybierasz się w najbliższym czasie w kosmos, to możesz mieć wpływ na to jak będą nazywały się obiekty, które możesz oglądać nad głową w gwiaździste noce. W ramach obchodów stulecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej Polska otrzymała możliwość nadania nazwy układowi planetarnemu, który funkcjonował pod oznaczeniem BD+14 4559 b.

Wybór nie jest przypadkowy ponieważ planeta wraz ze swoją gwiazdą została odkryta przez polski zespół badawczy pod kierownictwem profesora Andrzeja Niedzielskiego, który pracował w ramach polsko-amerykańskiego programu planet pozasłonecznych.



Jest to tak zwany gazowy olbrzym, który w swojej strukturze jest podobny do Jowisza. Cały układ jest oddalony od Ziemi o 160 lat świetlnych, czyli 1520 bilionów kilometrów. Rok na BD+14 4559 b trwa 269 ziemskich dni. Całość jest dość dobrze widoczna z Ziemi pod warunkiem, że masz do dyspozycji teleskop lub lornetkę i wiesz, gdzie znajduje się konstelacja Pegaza.

Spośród 2800 zgłoszeń zebranych w lipcu wyłoniono siedem par nazw, którymi zostanie nazwana planeta wraz z jej gwiazdą. Głosować można do końca października, jednak na ostateczne wyniki trzeba będzie poczekać do grudnia. 

Głosujący mogą wybierać spośród następujących imion:

Geralt / Ciri – postaci z cyklu Wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego

Jantar / Wolin – tradycyjna nazwa bursztynu i polska wyspa na Morzu Bałtyckim

Piast / Lech – legendarni władcy Polski. 

Polon / Rad – pierwiastki odkryte przez Marię Skłodowską-Curie

Solaris / Pirx – tytuł i bohater powieści Stanisława Lema, najczęściej tłumaczonego na języki obce polskiego pisarza. 

Swarog / Weles – bogowie mitologii słowiańskiej. 

Twardowski / Boruta – legendarny polski szlachcic oraz imię diabła z łęczyckiego zamku. 

A jakie jest wasz wybór? 

Sonda

Nazwa dla "polskiej" planety




Dodał(a): Adam Barabasz / fot. IAU Wtorek 10.09.2019