Nie ma szczepionki, nie ma pracy. Te firmy już wprowadziły nowe warunki

Już nie tylko podróże będą dla zaszczepionych. Niektóre firmy nie będą zatrudniać osób, które tego procesu nie przeszły. Z jednej strony jest to troska o zdrowie i hamowanie rozprzestrzeniania się pandemii, z drugiej przeciwdziałanie zwolnieniom lekarskim, a co za tym idzie - zapobieganie brakom kadrowym.
Projekt bez tytułu(180).jpg

Obecnie nikt nie jest w stanie przewidzieć jak będzie wyglądała post-pandemiczna rzeczywistość. Coraz częściej słyszy się o pomysłach, aby osoby zaszczepione przeciwko COVID-19, w przeciwieństwie do niezaszczepionych, miały np. pełną swobodę w przemieszczaniu się. Tak jak to było w 2019 roku.

Okazuje się, że brytyjskie firmy są zwolennikami przymusowych szczepień na koronawirusa. Jak podaje Financial Times, niektóre przedsiębiorstwa już zapowiedziały, że nie będą zatrudniać osób, które odmawiają szczepień.

Obecnie premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oznajmił, że nie wprowadzi krajowych paszportów szczepionkowych. Władze boją się, że specjalne dokumenty będą dyskryminować osoby, które nie mogą lub nie chcą przyjąć szczepionki przeciw covid-19. Podważałoby to ich dobrowolność.
Nieco inne stanowisko zajął Nadhim Zahawi, minister odpowiedzialny za program szczepień. Według niego firmy powinny mieć możliwość wprowadzania własnych rozwiązań dotyczących szczepień. Plany w kwestii zmiany warunków zatrudnienia rozpatrują różne firmy. – Od decyzji przedsiębiorstw zależy, co zrobią, ale nie mamy jeszcze dowodów na wpływ szczepionek na transmisję – powiedział Zahawi BBC.

Jednym z warunków podjęcia pracy byłby dokument potwierdzający przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19. – Firmy muszą upewnić się, że ich praktyki biznesowe są zgodne z prawem i nie dyskryminują klientów ani pracowników – mówi anonimowe źródło Financial Times.
W Wielkiej Brytanii już pojawiały się firmy deklarujące, że nie będą zatrudniać osób, które odmawiają przyjęcia szczepionki z przyczyn niemedycznych jak np. przedsiębiorstwo Barchester Healthcare, które prowadzi ponad 200 domów opieki oraz Pimlico Plumbers, duża londyńska firma hydrauliczna. W Polsce obecnie nie ma takich planów. Według ekspertów “przymusowe szczepienia” byłyby niezgodne z prawem pracy.


Dodał(a): Kamil Nowicki Czwartek 18.02.2021