Nie żyje Papcio Chmiel - twórca kultowego komiksu o Tytusie, Romku i A'Tomku, powstaniec

Nie żyje legenda polskiego komiksu, autor "Tytusa, Romka i A'Tomka" oraz były żołnierz AK i uczestnik Powstania Warszawskiego. Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel, zmarł 21 stycznia w wieku 97 lat.
tytus_skalowacz_pl.jpg

"Dziś nadeszła bardzo smutna wiadomość - nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel) najpopularniejszy autor komiksów w Polsce, grafik, rysownik i publicysta, nestor i mistrz polskich twórców komiksów. Urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie" - poinformowało wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Dziś nadeszła bardzo smutna wiadomość - nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel) najpopularniejszy autor...

Opublikowany przez Prószyński i S-ka Czwartek, 21 stycznia 2021


Henryk Jerzy Chmielewski był żołnierzem Armii Krajowej i brał udział w Powstaniu Warszawskim. Opowiadał, że do AK zaciągnął go kolega ze szkoły. Otrzymał pseudonim "Jupiter". "Tak zostałem gwiazdką" – opowiadał Papcio Chmiel w nagraniu o jego wspomnieniach z dzieciństwa.Karierę graficzną rozpoczął w 1947 roku jako rysownik w "Świecie Przygód", a zaraz później w "Świecie Młodych". Jego największe dzieło, czyli seria komiksów "Tytus Romek i A'Tomek", ukazało się w 1957 r. "Najpierw przez 9 lat czarno-białe rysuneczki robiłem. Później w 1965 r. namalowałem taki serial 10 plansz pod tytułem Romek i A'Tomek. Jak każdy początkujący - treść: kosmos. Kosmos jest łatwo nabujać i nikt nie sprawdzi, co tam się dzieje" – wspominał w rozmowie z RMF FM.

Od tego czasu komiks zyskiwał coraz większą popularność. Po wydawaniu go w "Świecie młodych" przyszła pora na przeniesienie go na książeczki. Pierwsza seria została wypuszczona przez wydawnictwo "Horyzonty" w 1966 r. Na podstawie komiksów powstał również pełnometrażowy film animowany: "Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń", a także gra komputerowa.

Papcio Chmiel został odznaczony m.in. Henryk Jerzy Chmielewski został odznaczony m.in. Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Był także Kawalerem Orderu Uśmiechu.


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Piątek 22.01.2021