Nowa metoda oszustwa! Nie daj się nabrać na ten blef

O oszukiwaniu seniorów metodą "na wnuczka" słyszał już chyba każdy. Emeryci coraz rzadziej dają się na to nabierać. Kolejnym problemem było podszywanie się złodziei pod policjantów. Ich łupem także padały starsze osoby, ale także i celebryci. Gdy obydwie opcje wyszły na jaw, oszuści postanowili spróbować kolejnej metody.
iStock-1186582171.jpg

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego przestrzega przed nową formą oszustwa. Złodzieje postanowili wykorzystać szum medialny wytworzony wokół Daniela Obajtka i podszywają się pod spółkę PKN Orlen. Oszuści oferują potencjalnym ofiarom szybki zarobek, zapewniając jednocześnie, że inwestycja nie niesie za sobą jakiegokolwiek ryzyka.

Przestępcy przygotowali specjalną witrynę internetową i założyli profil na Facebooku. Co ciekawe, powstał on 1 kwietnia, więc sprytniejsi użytkownicy mogli podejrzewać, że to coś w rodzaju wyjątkowo nieprzyjemnego żartu."Ostrzegamy przed stroną z fałszywymi inwestycjami, która podszywa się pod markę PKN ORLEN. Nie dajcie się skusić obietnicami szybkich i wysokich zarobków bez ryzyka. Nigdy nie podawajcie oszustom swoich danych na podobnych stronach!" – ostrzega CSIRT KNF, czyli Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego.

Pandemia i wszelkie obostrzenia z nią związane skutecznie niszczą kolejne branże. Przysporzyło to wielu oszustów, którzy w łatwy sposób starają się dorobić. Należy być szczególnie ostrożnym, tym bardziej, że oszuści stają się coraz bardziej przebiegli. 

Czekamy na metodę "na prezydenta". Patrząc na ostatnie wpisy Andrzeja Dudy na jego oficjalnym profilu na Twitterze, chyba nikogo by nie zdziwiło, gdyby napisał do kogoś z grona swoich obserwujących w podobnej sprawie. 


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Wtorek 06.04.2021