Nowe polskie wyspy. Możesz nadać im nazwę

Polska jak Dubaj zaczyna tworzyć kolejne sztuczne wyspy. Powstają na wschodnim i zachodnim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Z tej okazji rząd ogłosił ogólnopolski konkurs na nadanie im nazw. Ty też możesz wziąć w nim udział.
mierzeja_mgmizs_twitter_222.png
W związku z budową kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną powstaje sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym. Ma mieć ona 180 hektarów i będzie “bezludna”, bo zgodnie z planem nawet turyści nie będą mieli na nią wstępu. Pocieszeniem jest to, że będą mogli wybrać dla niej nazwę.

“Nie będzie można tam ani nic zbudować, ani postawić namiotu i przenocować” – powiedział dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski.


Natomiast dwie kolejne wyspy powstają na Zalewie Szczecińskim w ramach pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 m. Dzięki temu statki płynące do Szczecina będą mogły mieć maksymalne zanurzenie wynoszące 11 metrów. Większa z wysp na mieć 250 hektarów, a mniejsza 123 hektary.


Do ich usypania, ma posłużyć urobek z przekopu, którego wywożenie na ląd byłoby problematyczne i zajęłoby zbyt duży obszar. Wszystkie trzy wyspy mają powstać do 2022 roku. Natomiast już teraz każdy chętny może spróbować ochrzcić powstające lądy.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ogłosiło konkurs na nadanie nazwy każdej z trzech wysp. Wszyscy mogą składać swoje propozycje. Wystarczy wysłać je do 31 sierpnia na adres mailowy resortu.


Komisja konkursowa wybierze najciekawsze i najczęściej powtarzające się propozycje, które przejdą do kolejnego etapu. Będzie nim ogólnopolskie głosowanie online, które odbędzie się we wrześniu. Zwycięskie nazwy zostaną oficjalnie nadane wyspom przez władze RP. Z kolei ich autorzy zostaną uhonorowani grawertonami. A wy macie jakieś swoje typy?


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. MGMiŻŚ Środa 12.08.2020