Od zmierzchu do świtu

Wyciągamy na światło dzienne prawdę o najstraszniejszych horrorach w historii!

horrorr.jpg

Jeśli ponura polska jesień jeszcze nie wprowadziła cię w grobowy nastrój, pozwól zrobić to nam. Okazja jest znakomita, bo zbliża się Halloween, święto wszystkich spragnionych hektolitrów krwi, widoku wnętrzności rozrywanych przy pomocy kosiarki i serc wycinanych ogrodowym sekatorem. Pora, żebyś odświeżył swą wiedzę o gatunku filmowym stworzonym z myślą o facetach. Zapraszamy do lektury naszego alfabetycznego przewodnika po świecie horrorów!

Areszt

Ruggero Deodato, reżyser horroru „Cannibal Holocaust” uważanego za najbrutalniejszy w historii, w 1980 roku został aresztowany pod zarzutem zamordowania aktorów i sfilmowania ich śmierci. Dopiero kiedy odtwórcy głównych ról stawili się w sądzie, sędzia uwierzył, że morderstwa były mistyfikacją.

Bękart

Z filmu „Koszmar z ulicy Wiązów V: Dziecko snów” można się dowiedzieć, że matką Freddy’ego Kruegera była pielęgniarka ze szpitala psychiatrycznego zgwałcona przez setkę pensjonariuszy. Jeden z nich był ojcem Freddy’ego.

Chemia

W czasie oglądania horrorów gruczoły w organizmie człowieka wydzielają adrenalinę, noradrenalinę i kortyzol, które działają pobudzająco, przyspieszając pracę serca i metabolizm, wywołują również napięcie mięśni i rozszerzenie źrenic. Gdy koszmar mija, ośrodkowy układ nerwowy wytwarza dopaminę, zwaną hormonem szczęścia, która odpowiada za stany euforyczne, a widz odczuwa przyjemną ulgę.

Duble

Stanley Kubrick był mistrzem cyzelowania scen. Dlatego praca nad horrorem „Lśnienie” czasem przypominała horror. Ujęcie, w którym bohater grany przez Jacka Nicholsona obrywa bejsbolem, ponoć nakręcono dopiero za 148. razem! Z kolei scenę, w której z windy wylewa się krew, przygotowywano łącznie rok, bo Kubrick nie był zadowolony ani z koloru, ani z konsystencji sztucznej krwi.

Efekty specjalne

Maź, którą ocieka potwór w filmie 
„Obcy – ósmy pasażer Nostromo”, to żel poślizgowy używany podczas seksu analnego. Eksplodujący mózg jednego z bohaterów symbolizuje fontanna 
makaronu, ikry i krążków cebulowych. Natomiast rolę ścięgien spajających szczękę Obcego zagrały kondomy.

Forsa

Stawka dla statystów grających zombie w filmie „Noc żywych trupów” z 1968 roku wynosiła dolara, ale każdy z aktorów otrzymał koszulkę z nadrukiem „Grałem zombie w ›Nocy żywych trupów‹!”.

Groza

„Hostel” Eli Rotha kręcono w szpitalu 
dla obłąkanych w Pradze. Szpitalne 
piwnice tak przerażały reżysera, że na planie przygrywał kwartet smyczkowy, by rozładować atmosferę.

Heros

Najpopularniejszym bohaterem horrorów jest Dracula. W postać tę wcielało się ponad stu sześćdziesięciu aktorów! Wśród nich znaleźli się m.in. Christopher Lee, Gary Oldman oraz, a może przede wszystkim, Leslie Nielsen.

Igły

Scena z „Piły II”, w której jedna z bohaterek w dziurze wypełnionej strzykawkami z brudnymi igłami musi odnaleźć klucz do drzwi, wymagała użycia 120 tysięcy strzykawek. Prawdziwe igły zastąpiono wykonanymi z włókna szklanego.

Jack

Kultowe ujęcie z „Lśnienia” Stanleya Kubricka, w którym opętany Jack Nicholson rozłupuje siekierą drzwi łazienki, sprawiło twórcom dużo kłopotu. Jack w młodości był strażakiem i zbyt sprawnie posługiwał się toporkiem. Dlatego zdemolował aż 60 par drzwi, zanim Kubrick uznał, że efekt jest zadowalający.

Kumple

Twórcy horrorów to ludzie mściwi. Wesa Cravena w dzieciństwie prześladował niejaki Freddy Krueger. Po latach reżyser zemścił się, nazywając w ten sposób 
bohatera „Koszmaru z ulicy Wiązów”.

Londyn

Autorzy „28 dni później” dla potrzeb filmu opróżnili z ludzi ulice Londynu, jednego 
z najbardziej zatłoczonych miast świata! Centrum brytyjskiej stolicy zamknięto 
dla przechodniów o świcie na godzinę. Nakręcono wtedy scenę, w której główny bohater idzie przez miasto wyludnione 
po ataku wirusa.

Maska

Słynne oblicze Ghostface’a z filmu „Krzyk” Wesa Cravena to hołd dla norweskiego artysty Edwarda Muncha, autora obrazu zatytułowanego... „Krzyk”.

Nagrody

„Milczenie owiec” to jedyny horror w historii kina nagrodzony Oscarem w kategorii „najlepszy film”. Tego zaszczytu nie dostąpił żaden z gigantów gatunku – Hitchcock, Craven czy Raimi.

Owoce

Alfred Hitchcock zadbał, by w trakcie sceny dźgania nożem pod prysznicem w filmie „Psychoza” widzowie usłyszeli dźwięk łudząco podobny do odgłosu ostrza rozcinającego ciało. Mistrz ciął różne owoce, szukając idealnego dźwięku. Ostatecznie wybrał odmianę melona zwaną casaba. Oglądając „Psychozę”, pamiętaj, że to Hitchcock osobiście szlachtuje biedny owoc!

Polski Horror

Gatunek zaniedbany przez rodzimych twórców. „Pora mroku”, jedyny polski horror zrealizowany ostatnimi czasy, 
to kopia „Hostelu”. A nam marzy się film np. o chutliwej strzydze, słowiańskim 
demonie, która porywa, deprawuje i pożera grzybiarzy w mazurskich lasach.

Rekord

Wspomniany „Hostel” to najkrwawszy horror w historii. Na planie filmu zużyto prawie sześćset litrów sztucznej krwi! Wcześniej rekord wiele lat należał do 
Petera Jacksona. W „Martwicy mózgu” przelał on trzysta litrów czerwonej farby.

Sztuczna krew

George Romero, kręcąc czarno–białą „Noc żywych trupów”, zamiast krwi 
używał polewy czekoladowej. W epoce kina kolorowego stosuje się bardziej 
wyrafinowane środki. Hollywoodzcy 
mistrzowie efektów specjalnych strzegą swoich receptur na sztuczną krew, ale możesz skorzystać z naszego przepisu. 

Składniki:
320 ml syropu cukrowego
160 ml ciepłej wody
10 łyżek skrobi kukurydzianej
8 łyżeczek czerwonego barwnika 
spożywczego
2 łyżki kakao w proszku
4 krople zielonego i żółtego barwnika spożywczego
Wymieszaj skrobię z wodą, wlej syrop cukrowy, a następnie dodawaj kakao 
i barwniki, by uzyskać idealny kolor.

Telefony

Po premierze filmu „Krzyk” Wesa Cravena, w którym czarny charakter straszy przez telefon główną bohaterkę, w USA ponadtrzykrotnie wzrósł popyt na usługę identyfikacji numeru dzwoniącego.

Ujęcia

Scena morderstwa pod prysznicem z „Psychozy” Alfreda Hitchcocka trwa 45 sekund i składa się z 90 ujęć. Żadne nie pokazuje noża wbijanego w ciało.

Wampirzyce

Nieodzowny element każdego porządnego horroru. Zdaniem kultowego serwisu internetowego poświęconego horrorom www.bloody–disgusting.com najseksowniejszą (a przy tym zalaną!) kobietą wampirem w historii filmowych horrorów jest niejaka Satanico Pandemonium z klasycznego już filmu „Od zmierzchu do świtu” Roberta Rodrigueza. W tę rolę wcieliła się Salma Hayek.

Zyski

Filmy grozy nie wymagają wielkich 
nakładów finansowych, za to przynoszą krocie. Przykłady? Nakręcenie „Teksańskiej masakry piłą mechaniczną” z 1974 roku kosztowało 80 tysięcy dolarów i zostało sfinansowane wpływami z poprzedniego dzieła producentów, pornofilmu „Głębokie gardło”. Na „Blair Witch Project” (1999) wydano 60 tysięcy dolarów, natomiast na „Noc żywych trupów” z 1968 roku poszło 114 tysięcy „zielonych”. Dodajmy, że wszystkie te produkcje uczyniły z ich twórców milionerów.

Artykuł ukazał się w 11. numerze miesięcznika CKM (listopad 2009)


Dodał(a): CKM (ach) Wtorek 17.10.2017