Oddział zamknięty

Czyli 33 filmowych prezydentów Stanów Zjednoczonych
Oddział zamknięty

Amerykańska branża filmowa już dawno straciła nadzieję, że przywódca wolnego świata może być porządnym, kulturalnym i sympatycznym facetem, który obroni Ziemię przed inwazją z kosmosu, nie przejdzie załamania nerwowego podczas rozwiązywania krzyżówki i nie narobi wstydu na eleganckim przyjęciu u koronowanej głowy. Wprawdzie w kinie zdarzają się szlachetne wyjątki, ale galeria filmowych prezydentów to parada dziwaków, prostaków, psychopatów i zwyczajnych przygłupów. Ameryka za moment będzie musiała stanąć przed trudnym wyborem następcy George’a W. Busha. Ty możesz zdecydować już teraz.

1. HOT SHOTS 2
Dowodzeni przez prezydenta pajaca komandosi próbują odbić uwięzione w Iraku speckomando, które próbowało odbić inne wysłane tam speckomando. W tym beznadziejnym przypadku nawet polscy spindoktorzy byliby bezradni.

2. AIR FORCE ONE
Prezydencki odrzutowiec zostaje uprowadzony przez postsowieckich terrorystów. Głowa państwa mająca za sobą doświadczenie wietnamskie w pojedynkę robi porządek na pokładzie, ale nas bardziej przekonują rzeczy namacalne, takie jak czarny pas w judo pana Putina.

3. UCIECZKA Z NOWEGO JORKU
Air Force One rozbija się w Nowym Jorku, który stał się więzieniem dla najgorszych przestępców. Trzeba wyciągnąć stamtąd prezydenta, zanim ten ze strachu narobi w portki. Ktoś taki trzyma pieczę nad guzikiem atomowym? Czulibyśmy się bardziej bezpieczni, powierzając go kapucynce.

4. SIMPSONS: WERSJA KINOWA
Decyzją prezydenta Springfield, miasto Homera Simpsona, zostaje skazane na zagładę. Prymitywny, porywczy i intelektualnie ograniczony — tak wyobrażamy sobie co najwyżej dyrektora sowchozu, a nie przywódcę nuklearnego mocarstwa.

5. 24 GODZINY: SEZON 2
Pierwszy w historii czarnoskóry prezydent USA musi uporać się z groźbą detonacji bomby atomowej w Los Angeles. Gdyby w podobnej sytuacji tak nieporadnie postępował prawdziwy amerykański prezydent, po naszych zwłokach spalonych przez wybuch jądrowy już dawno pełzałyby karaluchy.

6. FAKTY I AKTY
Aby odwrócić uwagę od seksskandalu, prezydent ordynuje rozpoczęcie starannie wyreżyserowanej wojny z Albanią. Ten pan nie zasłużył na arcymęski przydomek: kogut, który nie przepuści żadnej kurze we wsi.

7. WYSTARCZY BYĆ
Obywatel nr 1 w skupieniu wysłuchuje infantylnych porad ekonomicznych ogrodnika, przy którym Forrest Gump to superkomputer Deep Blue. Co gorsza — bez zastanowienia stosuje te mądrości do rządzenia krajem!

8. UCIECZKA Z LOS ANGELES
Do władzy w USA dochodzi chrześcijański fundamentalista, który zakazuje ludziom wszystkiego, co niezdrowe i niemoralne, a Los Angeles zamienia w wielkie więzienie. Nie mieliśmy pojęcia, że w Stanach też słuchają pewnej nadwiślańskiej rozgłośni.

9. POJUTRZE
Zmiany klimatyczne sprowadzają epokę lodowcową na Stany Zjednoczone. Kraj zamiera pod zwałami śniegu. Prezydent światowego mocarstwa zachowuje się jak ciotunia i umiera z powodu wyziębienia. Dobrze mu tak.

10. DZIEŃ ZAGŁADY
Chodząca mądrość, rozwaga i współczucie — taki jest w tym filmie Morgan Freeman wcielający się w amerykańskiego prezydenta ratującego świat i ród ludzki przed zderzeniem z kometą. Gdyby jeszcze rozmnażał chleb i chodził po wodzie, nazwalibyśmy go mesjaszem.

11. CZŁOWIEK ROKU
Uwaga rzucona od niechcenia na wizji sprawia, że telewizyjny satyryk przypadkiem staje się czarnym koniem w wyścigu o fotel prezydencki. Wolelibyśmy nie doczekać dnia, gdy w debacie prezydenckiej naprzeciw siebie staną komentatorzy ze „Szkła kontaktowego”.

12. OPERACJA BEKON
Nieudacznik z gabinetu owalnego z przerażeniem spostrzega, że Amerykanie przestali zwracać na niego uwagę. Aby temu zaradzić, postanawia sfingować wojnę z Kanadą. Fikcyjny konflikt zbrojny? Rosyjskich przywódców cenimy za to, że nawet w filmach każdą wojnę traktują absolutnie serio.

13. STAN ZAGROŻENIA
Najważniejszy człowiek w państwie idzie na wojnę z kolumbijskim kartelem, żeby pomścić śmierć kumpla, który oszukał narkotykowych baronów. Polskie telewizje informacyjne rozniosłyby takiego nieuczciwego prezydenta na strzępy, ale prawdziwie drapieżne dziennikarstwo nie dotarło jeszcze do USA.

14. DAVE
Otoczenie prezydenta wynajmuje sobowtóra, aby najważniejszy człowiek w państwie miał więcej czasu na flirt ze współpracowniczką. W naszym kraju są politycy, którzy sobowtóra mają zawsze pod ręką, ale nigdy nie zniżyliby się do tak tanich chwytów. To niegodne męża stanu!

15. DR. STRANGELOVE
Światu grozi nuklearne unicestwienie, a prezydent USA w towarzystwie swoich generałów planujących rozniesienie Związku Radzieckiego w pył zachowuje się jak seminarzysta w stripbarze. Co za wstyd!

16. UKRYTA PRAWDA
Prezydent jak lew walczy o kandydatkę na wiceprezydenta, ambitną panią senator oskarżaną o rozwiązłość i seksualny promiskuityzm. Moralnie co najmniej dwuznaczne, żeby nie powiedzieć — po prostu obrzydliwe.


Dodał(a): Andrzej Chojnowski Środa 03.08.2011