Odkryto kolejne korzystne właściwości marihuany!

Choć w przeszłości odkryto już wiele leczniczych właściwości marihuany, okazuje się, że to jeszcze nie koniec. Naukowcy właśnie potwierdzili kolejne!

shutterstock_245341675.jpg

O leczniczych właściwościach marihuany mówi się od bardzo dawna. Substancje zawarte w konopiach indyjskich mają leczyć m.in. stwardnienie rozsiane, padaczkę, HIV, AIDS, Alzheimera, czy wreszcie - wiele rodzajów raka. Fakt, że olej z konopi niszczy komórki rakowe niedawno został nawet oficjalnie potwierdzony przez National Institutes of Health, czyli rządową organizację Stanów Zjednoczonych! Tymczasem naukowcy odkryli kolejne korzystne właściwości marihuany! Okazuje się, że jej aktywny składnik opóźnia proces odrzucenia przeszczepionych narządów. Szczegóły badania przedstawiono w czasopiśmie "Journal of Leukocyte Biology".

Badanie zostało przeprowadzone na myszach. Naukowcy przeszczepiali skórę jednych gryzoni drugim - genetycznie niezgodnym (w takich wypadkach system immunologiczny biorcy uznaje przeszczep za tkanki obce i odrzuca go). Aby temu zapobiec stosowano placebo lub THC - aktywny składnik konopi. Okazało się, że przy operacjach, w których zastosowano wyciąg z marihuany odrzucenie przeszczepów skóry uległo znacznemu opóźnieniu w porównaniu z grupą placebo! Dzieje się tak dlatego, że THC zmniejsza proliferację komórek T i we wczesnym etapie powoduje spadek ważnych dla organizmu cytokin.

„Jesteśmy podekscytowani, ponieważ po raz pierwszy możemy wykazać, że receptory kannabinoidów odgrywają ważną rolę w opóźnieniu odrzucenia przeszczepu tkanki obcej poprzez hamowanie odpowiedzi immunologicznej u biorcy” – powiedział Mitzi Nagarkatti, współautor badania i naukowiec z University of South Carolina School of Medicine.

Jednak ponieważ eksperymentalne leczenie przeprowadzono na razie jedynie na myszach, potrzebne są oczywiście dodatkowe badania, w celu potwierdzenia wyników także na ludziach. Jeśli nowo odkryty proces się potwierdzi, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że THC zacznie być stosowane w terapii przeciw odrzutom – zwłaszcza w przypadku pacjentów, u których przeszczepiony narząd może być odrzucany przez ich system immunologiczny.

„To otwiera nowy obszar badań, który mógłby prowadzić do lepszych rozwiązań, aby zapobiec odrzuceniu przeszczepu, jak również pomagać w leczeniu innych chorób zapalnych” – cieszy się Nagarkatti.



Dodał(a): Bartosz Joda Poniedziałek 21.09.2015