Odlotowa przyszłość

Jesteś zapalonym turystą, który nie lubi marnować czasu? Trzymaj więc kciuki za ten odlotowy projekt: już niedługo przelot pomiędzy kontynentami zajmie ci mniej, niż dojazd na działkę dziurawymi, zakorkowanymi drogami w Polsce

Boom Flying.png

Firma Boom Technology planuje już niedługo wzbić w powietrze najszybsze samoloty pasażerskie w całej historii ludzkości. Mowa tu o maszynach, które będą osiągać 2,2 prędkości dźwięku (2,2 maha, czyli ponad 2335 km/h). Dla porównania legendarny turboodrzutowiec Concorde mógł pochwalić się „jedynie” 2,04 ma (2 270 km/h) prędkości maksymalnej i 2,02 ma (2 150 km/h) przelotowej. 


Summa summarum lot z Londynu do Nowego Jorku ma trwać poniżej 3,5 godziny, natomiast z San Francisco do Tokio 4,5 godziny, czyli o połowę krócej, niż na pokładzie dzisiejszych liniowców transatlantyckich.

Nowe technologie na dobre zadomowiły się w świecie samolotów. Jakie aplikacje ułatwiają nam podróż?

Opublikowany przez Esquire Polska na 23 marca 2016

Kluczem do sukcesu ma być nie tylko szybkość, lecz również rozsądna cena lotów (to właśnie ekstremalnie drogie bilety „zabiły” Concorde’a). Firma z amerykańskiego Denver podkreśla, iż bilet na trasie Nowy Jork-Londyn-Nowy Jork będzie kosztował około 5000 dol.

Zaznaczmy, iż nie chodzi tu o firmę stworzoną przez grupkę oszołomów-fantastów, dłubiących w garażu stryjka – za Boom Technology stoją mózgowcy tacy jak m. in. Blake Scholl (odnosił wielkie sukcesy w Amazonie i Grouponie), Andy Berryann (w firmie Pratt & Whitney pracował np. nad wojskowymi odrzutowcami F-35 oraz F-22), Kenrick Waithe (niegdyś NASA, Lockhead Martin i Gulfstream) czy Michael Reid (Boeing).

Amerykanie intensywnie pracują nad prototypem, który planują oblatać już w roku 2017. Dziesięć pierwszych maszyn (kontrakt w wysokości 2 miliardów dol.) zostało już zaklepanych przez należące do Richarda Bransona linie Virgin Atlantic, kolejnymi piętnastoma samolotami (tutaj mowa o 5 miliardach „zielonych”) są zainteresowani europejscy przewoźnicy.

Boom at Heathrow.jpeg


Dodał(a): Michał Jośko/ fot.: mat. prasowe Czwartek 24.03.2016