Pasja godna prawdziwego faceta

stolarstwo ckm.jpg

Jeszcze trzy dekady temu drewno zdawało się odchodzić do lamusa. Kojarzyło się nam z boazerią i ludowym rękodziełem. Chcieliśmy zapomnieć o tradycji i tym, co pozornie łatwo dostępne. Technologiczny plastik był synonimem luksusu, a wszystko, co pochodziło ze sklepu jawiło się jako ekskluzywne. Tymczasem drewno znów wraca do łask. Jest ekologicznym, uniwersalnym materiałem, który pasuje do różnych rodzajów wnętrz. Wytrzymałe, estetyczne i nie takie tanie, jak MDF czy inne współczesne wynalazki. Estetycznie stanowi szerokie pole manewru. Jawi się jako atrakcyjne zarówno jako surowe z widocznymi słojami jak i w wersji obrobionej: idealnie oszlifowane, polakierowane i „schowane”, gdy ważna jest sama świadomość, z czego wykonany został np. stolik, na którym stawiamy kawę.

Tylko wyobraźnia ogranicza nas w kwestii tego, co można z niego zrobić – od funkcjonalnych mebli po elementy wystroju. Sami możemy być kreatorami, jeśli tylko podejdziemy do tematu profesjonalnie. Jak jednak zabrać się za obróbkę drewna, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy? Oto kilka praktycznych porad.

Stolarstwo jako hobby

Coraz więcej ludzi szuka oryginalnych, ale łatwo dostępnych pasji. Wielu majsterkowiczów pragnie się zajmować w wolnym czasie niekoniecznie czymś banalnym. Coraz bardziej doceniamy handmade jako sferę wyszukaną, a satysfakcja płynąca ze zrobienia czegoś własnoręcznie oraz nasz bezpośredni wpływ na jakość wyrobów sprawia, że amatorskie stolarstwo powoli zaczyna być uznawane za prawdziwą sztukę.

Mężczyźni samodzielnie realizujący własne pomysły przestali być postrzegani jako ci, których nie stać na kupno gotowych wyrobów przemysłowych. Zaczynają być podziwiani zarówno przez kolegów, jak i przez kobiety, uwielbiające osobników z oryginalnym hobby. Z drugiej strony własny warsztat stolarski może być wspaniałą ucieczką od codziennych problemów i sposobem na ciekawe życie.

Organizacja przestrzeni

Zanim zaczniemy kompletować narzędzia, musimy przede wszystkim zadbać o właściwe wygospodarowanie przestrzeni i zorganizowanie jej tak, by nic nas nie ograniczało, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa: wygodnej, komfortowej, dobrze wyposażonej i zorganizowanej. Warsztat możemy urządzić zarówno w garażu, piwnicy, specjalnie stworzonym do tego celu pomieszczeniu gospodarczym (jeśli mamy ogród) lub nawet w domu czy mieszkaniu.

Trzeba wziąć pod uwagę odpowiedni stół, blaty, półki, oświetlenie, wentylację, wilgotność pomieszczenia, zabezpieczenie przed kradzieżą. Ważne jest też, by wszystko rozplanować tak, byśmy niczego nie szukali w trakcie prac, ale także byśmy nie przeszkadzali domownikom i sąsiadom, jeśli zdecydujemy się na ulokowanie naszego miejsca pracy w bloku lub domu. Więcej o tym, jak możemy zorganizować warsztat majsterkowicza w różnych przestrzeniach znajdziemy tutaj: https://www.jula.pl/porady/warsztat-domowy-jak-urzadzic-warsztat-majsterkowicza/

Podstawowe narzędzia do obróbki drewna

Nie musimy od razu zaczynać od bardzo zaawansowanego warsztatu. Na początek wystarczą:

- Solidny, stabilny blat roboczy, na którym będziemy pracować. Dobrze jeśli będzie to gotowy stół z imadłami. Te ostatnie posłużą nam do podtrzymywania sklejanych elementów lub jako sztuczna „para rąk”, gdy będziemy mocować się z materią.

- Podstawowy zestaw do mierzenia i zaznaczania (miarka, poziomica, ołówek stolarski)

- Zestaw narzędzi do cięcia (podstawowe piły, piłki i nożyki)

- Dłuta (do żłobienia i innych wykończeń)

- Strugi i heble (potrzebne do odcięcia cienki pasków)

- Wiertarko-wkrętarka (wraz z różnymi końcówkami do różnych wkrętów)

- Otwornica (może funkcjonować jako oddzielna końcówka, o różnych rozmiarach, którą nakładamy na wiertarkę).

- Inne dodatkowe elementy takie jak cążki, obcęgi, kombinerki, śrubokręty, kleje do drewna.

Szlifierka

Szlifowanie drewna to jeden z najważniejszych elementów obróbki tego materiału. Tradycyjne szlifowanie dużych elementów za pomocą papieru ściernego może być męczące i czasochłonne. Owszem jeśli, mamy do wygładzenia jedynie mały kawałek drewna, raz do roku, samo tarcie papierem może być niezłym treningiem, ale na dłuższą metę warto pomyśleć o szlifierce, czyli maszynie, która ściera i wygładza błyskawicznie. Na przykład, gdy chcemy odświeżyć stary mebel lub drewniany blat. Należy jednak dobierać odpowiedni papier do rodzaju drewna oraz poprawnie się nią posługiwać. Informacje o tym, jak to robić, znajdziemy tutaj: https://www.jula.pl/porady/szlifowanie-drewna-jaka-szlifierke-i-papier-scierny-do-drewna-wybrac/

Frezarka

Frezarka także służy do obrabiania drewna, ale już w mniej „powierzchownym” zakresie. Frezarką można robić otwory, przycinać, rzeźbić, wygładzać. Rodzajów tego typu sprzętów jest bardzo dużo. Na nasze, domowe potrzeby zwykła frezarka w osiągalnej cenie powinna nam w pełni wystarczyć. Najwygodniejsza będzie frezarka górnowrzecionowa, czyli taka, której końcówka położona jest bezpośrednio nad stołem. To zmniejsza ryzyko zrobienia sobie krzywdy. Sprawdź jak się nią posługiwać oraz jak wybrać odpowiednią: https://www.jula.pl/porady/jak-uzywac-frezarki/

Materiał partnera


Dodał(a): Izabela Popko Czwartek 21.02.2019