Patryk Vega słynie z luksusu, jednak aktorom płaci ok. 11 zł netto za godzinę

Patryk Vega rozpoczął zdjęcia do nowego projektu – filmu pt. Trinity. Zdjęcia będą kręcone we Wrocławiu, a akcja filmu przeniesie nas do lat 60. XX wieku. W związku z rozpoczęciem produkcji, Agencja Aktorska Edwin Film poszukiwała statystów. Wątpliwości budzi jednak kwota, jaką reżyser proponuje statystom.

Za godzinę na planie oferowano 11 zł netto za godzinę. Według prawa, minimalna stawka powinna wynosić o 7 zł więcej. Przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa Piotr Szumlewicz zainteresował się sprawą i zgłosił to do Państwowej Inspekcji Pracy.

"Wynikało z niego, że płace na planie są poniżej stawek minimalnych, nakazywanych przez Kodeks pracy. To oferta jawnie sprzeczna z Kodeksem pracy. Przypominamy, że minimalna płaca godzinowa wynosi w Polsce 22,80 zł brutto, czyli 18 zł netto. Od Agencji domagaliśmy się więc natychmiastowej modyfikacji stawek. Jednak ponieważ nasz apel pozostał bez echa, we wtorek zmuszeni byliśmy zgłosić skargę do Państwowej Inspekcji Pracy" – mówił Szumlewicz serwisowi Wirtualne Media. W piśmie do PIP wskazano dwa przykłady złamania prawa przez agencję: "Wydaje się, że miało tu miejsce podwójne złamanie przepisów prawa pracy. Po pierwsze, wiele wskazuje, że agencja niezgodnie z prawem zastąpiła umowy zlecenie umowami o dzieło. Tymczasem praca statystów spełnia warunku umowy zlecenie (bądź etatu). Po drugie zaś, minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia 2023 roku wynosi 22,80 zł brutto, czyli w ramach umowy zlecenie około 18 zł netto. To znacznie więcej niż kwota oferowana przez Agencję Aktorską Edwin Film" – napisano. 

Po zgłoszeniu sprawy, Agencja Aktorska Edwin Film zmieniła ogłoszenie. Nie odniosła się jednak w żadnym stopniu do zarzutów. 


Dodał(a): CKM.PL / embed instagram.com Środa 15.03.2023