Pierwszy polski Kalkulator Kawowej Energii

Zespół lekarzy z krakowskiego startupu Omni Calculator opracował internetowy licznik. Nowe narzędzie pokaże, kiedy najlepiej pić kawę, żeby dawała maksimum energii.
kawa

Niektórzy piją kawę dla jej smaku, ale większość liczy na to, że napój pomoże się skupić i dłużej zachować przejrzystość umysłu. Dużo w tym racji, ale z kawą jest podobnie jak z wódką – trzeba ją pić mądrze.

Naukowcy są przekonani, że ich wynalazek pozwoli zaplanować działanie kofeiny i ograniczyć jej nadmierne stosowanie. System poinformuje, o której godzinie kawa będzie miała największy wpływ na koncentrację i refleks. Dzięki temu użytkownik może również sprawdzić, czy przyjęcie kolejnej dawki kofeiny ma jakikolwiek sens.

Kawowy Kalkulator Energii bierze pod uwagę długość snu, godzinę pobudki i moment, w którym organizmowi została dostarczona kofeina. Na podstawie tych danych mechanizm oblicza, o której godzinie będzie najwyższa czujność użytkownika i jak będzie się kształtowała w ciągu dnia. Twórcy algorytmu określają, że pod pojęciem czujności kryje się miara refleksu i zdolności do utrzymania koncentracji, a jej wysoki poziom gwarantuje w pełni wydajną pracę.

Projekt polskich uczonych jest oparty na pracy amerykańskich naukowców, którzy prowadzili badania mające na celu utrzymanie doskonałej kondycji żołnierzy przez cały dzień.Oceniano czujność wojskowych w siedmiu różnych sytuacjach. Testy rozpoczęły się, kiedy grupa badawcza miała za sobą 5 godzin snu. W toku eksperymentu zmniejszano ilość nocnego odpoczynku. Finalnie osiągnięto 85 godzin nieprzerwanej służby. 

Równocześnie żołnierzom podawano różne dawki kofeiny – od placebo do 600 mg. Na podstawie obserwacji czasu reakcji naukowcy opracowali równanie, które pozwala ocenić czujność w zależności od upływu czasu i ilości przyjętej substancji.

Oprócz Kalkulatora Kawowej Energii na stronie Omni Calculator można znaleźć 881 innych algorytmów, które mierzą niemalże wszystko – od kosztów kąpieli pod prysznicem po roczne wydatki związane z utrzymaniem samochodu. 

ZOBACZ TAKŻE: APLIKACJA PODA DŁUGOŚĆ ŻYCIA




Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Piątek 11.10.2019