Planujesz remont? Kilka ważnych informacji na temat płyty g-k

Wszystko o płycie gipsowo-kartonowej.

PŁYTA G-K.jpg

Płyty gipsowo-kartonowe są popularnym materiałem do wykonania ścianek działowych, zabudowy i innych elementów architektonicznych w mieszkaniu. Mimo, iż jest to znany materiał, to na jego temat rozpowszechnione są nieprawdziwe mity wśród wielu użytkowników, m.in. taki, że płyty g-k nie wytrzymują dużego obciążenia, bo same są lekkie. Fakt, że płyty g-k są raczej lekkiej konstrukcji, ale nie oznacza to, że nic nie można do nich przymocować. Płyty g-k wytrzymają dość spory ciężar, a przy odpowiednich praktykach mocowania można na nich powiesić naprawdę ciężkie przedmioty czy zamontować armaturę łazienkową. Na płycie g-k da się zamontować obrazy, ramki ze zdjęciami, lustra, szafki, telewizor, umywalkę, muszlę klozetową, wieszaki, instrumenty i wiele innych przedmiotów.

Jaki ciężar wytrzyma płyta gipsowo-kartonowa?

Standardowa ściana z płyty gipsowo-kartonowej wytrzyma ciężar do 40 kg/mb dla pojedynczego płytowania i nawet do 70 kg/mb dla podwójnego. Tę wartość można zwiększyć nawet do 150 kg obciążenia na długości 1 metra ściany przy zastosowaniu rozwiązań podtrzymujących. To dane dla typowego i bardzo popularnego rozmiaru płyty o szerokości 12,5 mm. Przy ocenie tego, jakim ciężarem można obciążyć płytę g-k, istotny jest sposób montażu. Bezpośrednio zamontować można na płycie ciężar do 30 kg, przy czym na jednym zwykłym gwoździu powiesić można przedmiot ważący maksymalnie 5 kg i odstający na 5 cm od ściany. Przy użyciu kołków rozporowych maksymalny ciężar wzrasta do 25 kg. Warto pamiętać, że im dalej przedmiot wystaje od ściany, tym mniejsza musi być jego waga, by się utrzymał. Dlatego maksymalne wartości ciężaru na jeden kołek rozporowy odnoszą się do płaskich przedmiotów wieszanych na ścianie, jak telewizor czy obrazy.

gips-karton.jpg

Wieszanie lekkich przedmiotów na płycie g-k

Przedmioty ważące do 5 kg mogą bezpośrednio zostać przymocowane do ścianek z płyt g-k, bez konieczności dodawania wzmocnień w postaci stelaży czy słupków. Takie lekkie rzeczy wiesza się na gwoździu wbitym pod kątem w ścianie albo na kołku rozporowym.  Najlepiej, aby te przedmioty były też płaskie, bo przy odchyleniu od ściany na więcej niż 5 cm, maksymalny ciężar mogący obciążyć jeden kołek jest mniejszy.

Wieszanie ciężkich przedmiotów na płycie g-k: kołki

Duże i ciężkie przedmioty należy wieszać na kilku gwoździach czy kołkach, których odległość od siebie nie powinna być zbyt mała. Wskazana to 15 cm między dwoma kołkami, a dla dwóch płyt – 7,5 cm. Przy użyciu specjalnych kołków, które kotwiczą się w materiale płyty albo są mocowane od tyłu (jeśli istnieje taka możliwość), obciążenie jednego kołka może wynosić do 35 kg, przy założeniu, że środek ciężkości przedmiotu będzie maksymalnie 20 cm od ściany. Przy dwóch czy trzech płytach ta maksymalna wartość obciążenia zwiększa się nawet dwukrotnie. Podobnie grubsza płyta – 18 mm – wytrzyma większe obciążenia.

Wieszanie ciężkich przedmiotów na płycie g-k: stelaże

Mimo iż podwójna płyta powinna wytrzymać obciążenie do 70 kg na jeden kołek rozporowy, przy ciężkich i dużych przedmiotach warto rozważyć wieszanie ich stosując dodatkowe wzmocnienia ścian. Wieszanie cięższych przedmiotów, jak szafki, należy zaplanować już na etapie stawiania ścianki działowej z płyty g-k. Ścianka składa się ze słupków o szerokości 50 cm obłożonych płyta lub płytami, a w przestrzeniach wypełnionych wełną mineralną albo szklaną. Między słupkami montuje się stelaże, poprzeczki albo dodatkowe słupki czyli stojaki, które zwiększają wytrzymałość całej konstrukcji. Stelaże ścianek mogą być drewniane lub stalowe, przy czym co raz częściej stosuje się te drugie, bo są bardziej wytrzymałe, prostsze do zamontowania. Stelaże są wbudowane w ściany podczas montażu i na nich wiesza się ciężkie przedmioty. W przypadku chęci powieszenia telewizora na ściance działowej z płyt g-k trzeba zaplanować profile stalowe o grubości minimum 50 mm, a sama płyta musi mieć 12,5 mm lub więcej. Wskazane jest wybranie miejsca ze słupkiem, nie zaś centralnej powierzchni płyty. Do mocowania płaskiego telewizora stosuje się najczęściej kolki kotwiczne. Telewizor mający od 32 do 52 cali wymaga użycia od 6 do nawet 10 takich kołków.

Mocowanie armatury na płycie g-k

Do płyt kartonowo-gipsowych można przymocować umywalkę czy muszlę klozetową. Warto jednak pamiętać, że płyta nie jest zbyt odporna na zalewanie i wilgoć. Jeśli w pomieszczeniu poziom wilgoci przekracza 70%, jest to środowisko nieprzyjazne dla materiału gipsowo-kartonowego. Jest jednak wyjście z tej sytuacji – należy wybrać płyty wodoodporne. Aby zamocować ciężką armaturę łazienkową, trzeba zastosować stelaże stalowe. Takie rozwiązania polecają producenci ceramiki do łazienek. Stelaże drewniane nie sprawdzą się. Podobnie jak przy wieszaniu ciężkich przedmiotów, te dodatkowe stelaże są montowane podczas stawiania ścianek i do nich przymocowuje się elementy armatury łazienkowej.

W razie wątpliwości, jaki ciężar wytrzyma dana konstrukcja z płyt G-K, warto zapytać specjalisty – w sklepie wnętrzarskim, u producenta płyt albo ekipy remontowej.

Źródło: Rigips.pl

Materiał partnera


Dodał(a): Izabela Popko Czwartek 28.03.2019