Playlista niebezpiecznych kierowców. Sprawdź, czy są twoje ulubione piosenki.

Muzyka słuchana w trakcie jazdy ma wpływ na działanie kierowców. Naukowcy z South China University Of Technology właśnie opublikowali listę piosenek, które – ich zadaniem – sprzyjają niebezpiecznej jeździe.
radio

Najbardziej w samochodzie lubimy słuchać samych siebie. Tworzymy świetne aranże i oddzieleni szybą gramy najlepsze koncerty. Okazuje się jednak, że muzyka słuchana w samochodzie ma wpływ nie tylko na to jak się czujemy, ale również jak prowadzimy.

Według chińskich, naukowców utwory których tempo przekracza 120 uderzeń na minutę negatywnie wpływają na styl jazdy. Oznacza to, że słuchanie rocka i metalu w samochodzie nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ pobudza kierowcę do szybszej jazdy i wykonywania niebezpiecznych manewrów.

Uczestnicy badania wzięli udział w symulacji jazdy sześciopasmową autostradą. W tym czasie naukowcy sprawdzali ich zachowania w zależności od muzyki, która leciała z głośników. Średnio w ciągu 20 minut testu uczestnicy zmieniali pas 70 razy.

Natomiast kierowcy, którym puszczano mocniejsze kawałki, podwajali ten wyniki. Co więcej, ich prędkość była wyższa o ok. 8 km/h od tej, z którą poruszali się kierowcy słuchający spokojniejszej muzyki. 


Na podstawie tej obserwacji naukowcy ułożyli listę „najbardziej niebezpiecznych piosenek” do jazdy samochodem:
1. Green Day – "American Idiot"

2. Miley Cyrus – "Party In The USA"
3. The Killers – "Mr Brightside"
4. The Chainsmokers – "Don’t Let Me Down"
5. Bruce Springsteen – "Born To Run"

Równocześnie uczeni znaleźli pięć utworów, które mają kojące działanie na kierowców i zwiększają płynność jazdy:

1. Led Zeppelin –  “Stairway To Heaven"

2. Red Hot Chili Peppers – "Under The Bridge"
3. Drake – "God’s Plan"
4. Toto – "Africa"
5. Khalid – "Location" 

Obserwując listę tych kawałków, trzeba mieć świadomość, że słuchanie ich w czasie nocnej podróży może najzwyczajniej na świecie uśpić. A to ma się nijak do bezpiecznej jazdy. Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Poniedziałek 23.09.2019