Po fali idiotycznych trendów TikTok wprowadza zmiany

Wiele złego zdarzyło nam się pisać już o tej aplikacji. Głównie ze względu na jej najmłodszych użytkowników, którzy bezmyślnie wykonywali idiotyczne trendy, które wcześniej ktoś wymyślił, by w ekspresowym tempie zdobyć popularność. Oczywiście by szybko być na szczycie, 'challenge' musiały być kontrowersyjne i często bardzo niebezpieczne. Ucierpiało na tym wiele osób.
iStock-1150518915.jpg

TikTok to miejsce, gdzie wielu nastolatków może szybko zyskać sławę. Z racji tego, że aplikacja była przeznaczona dla młodych ludzi, rządziła się ona swoimi prawami. Często łapaliśmy się za głowę widząc, jakie rzeczy są tam umieszczane. Dzieciaki potrafiły piłować sobie zęby pilnikiem by "poprawić" uśmiech lub przyjmować ogromne dawki leków i nagrywać reakcję organizmu. Choć to już brzmi strasznie, to zaledwie garść z rzeczy, które się tam znalazły. Twórcy aplikacji wreszcie postanowili z tym zawalczyć. 

Pierwszy krokiem, który zdecydowali się podjąć, jest wstawienie limitu wiekowego i kasowanie wszystkich kont dzieci mających poniżej 13 lat. Takie działanie to następstwo tragicznego końca jednego z trendów, jakim było zaciskanie sobie paska wokół szyi – osoby wykonujące ten challenge miały jak najdłużej wytrzymać bez dopływu powietrza. Pojawiła się jednak ofiara śmiertelna. 10–letnia Antonella Sicomero chciała nagrać, jak wykonuje ten trend, ale nie zdążyła odplątać paska w kryzysowej sytuacji. 

Po tym zdarzeniu władze Włoch postanowiły zablokować TikToka dla osób poniżej 13 roku życia, co "podchwycili" także twórcy aplikacji i wprowadzili globalnie. Dodatkowo osoby posiadające od 13 do 15 lat, chcąc nagrywać filmy i udostępniać je na TikToku, muszą posiadać konto prywatne. Oznacza to, że ich nagrania będą weryfikowane przez administrację.

Patrząc na dotychczasowe zachowanie wielu użytkowników aplikacji, takie rozwiązanie to dopiero niewielki krok w walce z patologią. Cieszy fakt, że twórcy postanowili jednak likwidować przejawy głupoty i nieświadomości młodych osób korzystających z TikToka. Teraz pozostaje czekać, aż  podejmą kolejne działania do wyeliminowania wszelkich nieprawidłowości. 


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Piątek 14.05.2021