Podejmujemy decyzje 11 sekund szybciej, niż nam się wydaje

Ostatnie badania udowodniły, że nasze mózgi podejmują decyzje nawet z 11-sekundowym wyprzedzeniem. Okazało się, że nawet najprostsze, codzienne wybory zależą od przypadkowych myśli, które krążą w naszych głowach.

iStock-1147332261.jpg


Wydaje nam się, że dokonujemy racjonalnych wyborów, podejmujemy decyzje zgodnie z naszymi preferencjami, potrzebami i chęciami. Wierzymy, że mając do dyspozycji ileś wariantów i opcji, zawsze wskażemy tę, na którą mamy ochotę. Podobnie jesteśmy przekonani, że mamy wpływ na to, o czym właśnie chcemy myśleć.

Tymczasem badania przeprowadzone przez dwóch naukowców, Rogera Koenig-Roberta i Joela Pearsona na uniwersytecie w Sydney wykazały, że po pierwsze, określone decyzje podejmowane są przez mózg bez naszego udziału i to nawet 11 sekund zanim sami to sobie uświadomimy. Po drugie, rezonans magnetyczny, którym posłużyli się badacze, potrafi wskazać wyrazistość i nasycenie kolorów tego, co sobie wyobrażamy. Co więcej, prawdopodobnie udało się uchwycić moment, w którym pojawiają nam się w głowach mimowolne lub niechciane myśli wpływające na naszą świadomość.

Czytaj też: Brak aktywności fizycznej zmniejsza mózg! 

Eksperyment polegał na odczytywaniu aktywności neuronów. W ramach badań uczestnicy mieli za zadanie wyobrażenie sobie którejś z opisanych figur geometrycznych o określonym kształcie i kolorze. Okazało się, że naukowcy byli w stanie przewidzieć decyzje badanych, zanim sami zainteresowani ją rzeczywiście podjęli.

W opublikowanym artykule badacze stwierdzili, że na to, o czym myślimy wpływają spontaniczne obrazy, które same pojawiają się w naszych mózgach. Innymi słowy, tak jak gumowy wąż, z którego dalej leci woda choć zakręciliśmy już kran - nasze umysły pracują dalej, ale bez związku z jedną, konkretną motywacją.

Rozwój badań na temat tego, skąd biorą nam się w głowach również niechciane wspomnienia jest dobrą wiadomością dla tych, których stale coś męczy. Może chłopaki z Jeden Osiem L będą mogli w końcu zapomnieć. A nam może uda się w końcu wymazać z głowy ten kawałek.


Czytaj też: Jak wypijanie 8 piw tygodniowo wpływa na nasz mózg? 


 


Dodał(a): Marek Matyjanka / istockphoto.com Poniedziałek 03.08.2020