Polacy coraz częściej chleją w samotności i to do upadłego. Nowe badania

Według najnowszego raportu Alkohol w Polsce, który przygotowali Pracodawcy RP, wśród polaków zwiększyła się częstotliwość picia i.. brak 'manier' z tym związanych. Zasada 'nie pij do lustra' poszła w zapomnienie – raczymy się procentowymi trunkami w domu, samotnie i już od samego rana.
man-g4387bd543_1920.jpg

Dodatkowo upowszechnia się zjawisko "picia do odcinki". "Przesuwa się to w kierunku wschodniego modelu picia, z rosnącym udziałem napojów wysokoprocentowych kosztem tych o mniejszej zawartości alkoholu oraz niskim udziałem piwa" - podkreślił główny autor raportu, prof. Andrzej Mariusz Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.
27 proc. Polaków pije w sposób ryzykowny i szkodliwy, czyli więcej, niż 6 litrów czystego alkoholu rocznie. 11,6 proc. To osoby pijące powyżej 12 litrów czystego alkoholu rocznie. 

"Pandemia i społeczna izolacja zwiększyły w Polsce konsumpcję alkoholu wśród tych, którzy już wcześniej pili nadmiernie. Nasiliły też negatywne zachowania związane ze szkodliwym piciem napojów alkoholowych. Występowanie niepożądanych zachowań utrzymuje się obecnie albo na podwyższonym poziomie, albo wręcz większym niż przed pandemią i w trakcie lockdownów" - czytamy w raporcie.


Dodał(a): CKM.PL Poniedziałek 06.02.2023