Polacy pokochali czartery jachtów

Rejsy wyczarterowanymi jachtami to coraz popularniejszy sposób na spędzanie urlopu.

catacroatie-istock.jpeg

I nic dziwnego – rejs to niekończąca się przygoda, słońce na twarzy i wiatr we włosach. To też zupełnie coś innego niż wczasy w hotelu blisko plaży.

Dlaczego rejsy jachtem cieszą się tak dużą popularnością?

Boom na rejsy jachtem przypadł na okres pandemii, co można dość łatwo uzasadnić. Trudno o lepszy sposób na zachowanie zalecanego wówczas dystansu niż rodzinny rejs z dala od innych turystów. W tamtym czasie rejsy były postrzegane jako najbezpieczniejszy sposób na ciekawe spędzenie wakacji.

Dziś pandemia na szczęście za nami, ale moda na rejsy nie przeminęła. Można nawet powiedzieć, że nabrała wiatru w żagle. Dlaczego? Okazało się, że Polacy pokochali ten niespieszny sposób spędzania urlopu i coraz więcej osób wybiera czarter jachtu zamiast pobytu w resortowym hotelu.

Rejs jachtem nie polega wyłącznie na pływaniu. Na wodzie spędza się noc i mniej więcej połowę dnia. Reszta to czas na zwiedzanie, poznawanie nowych miejsc, zakupy i delektowanie się przysmakami w lokalnych jadłodajniach. Można też oczywiście przycumować w marinie i udać się na plażę. Pływanie jachtem gwarantuje znacznie większą wolność niż jakakolwiek inna forma wypoczynku. Jedynym pewnikiem jest termin – samą trasę można modyfikować nawet w trakcie.

Jak wygląda nowoczesny jacht?

To pytanie i łatwe, i trudne. Może być tradycyjną „żaglówką” lub łodzią motorową. Może być jednokadłubowcem lub katamaranem. W końcu może być mały lub duży. Wszystko zależy od potrzeb klienta i jego budżetu, a także od umiejętności – ktoś, kto umie pływać łodzią motorową, niekoniecznie obsłuży żaglówkę.

To, co jest wspólne dla wszystkich jachtów, to nowoczesne wyposażenie i luksusowe wnętrza. Na jachtach są między innymi toalety chemiczne, co rozwiązuje podstawowy problem związany z higieną.

Poza tym oczywiście wszystko to, co będzie potrzebne w czasie rejsu – komfortowe kabiny z wygodnymi miejscami do spania, obszerne salony, w których można spędzać czas wspólne, dobrze wyposażone kuchnie, w których można przyrządzać proste posiłki, a nawet smażyć własnoręcznie złowione ryby.

Jednym słowem jacht jest jak dom, tylko na wodzie. Komfort pływania jest na tyle duży, że nawet osoby, które twierdzą, że nie lubią morza, pokochają taką formę odpoczynku.

croatiecata-istock.jpeg

Kiedy wybrać się na rejs jachtem?

Czarter jachtów jest dostępny przez cały rok, dlatego kluczowe pytanie powinno brzmieć nie kiedy, ale dokąd. To kierunek determinuje termin. Przykładowo na rejs jachtem po Morzu Śródziemnym (Grecja, Włoch, południe Francji) czy Adriatyku najlepiej wybrać się w naszym sezonie letnim, ale już na Karaiby lepiej udać się w miesiącach zimowych.

Wynajem łodzi w różnych regionach świata oznacza, że zawsze znajdzie się dobry termin na rejs. Warto jednak zerknąć wcześniej na prognozy pogody i sprawdzić, gdzie i kiedy wypada pora deszczowa lub wieją zbyt porywiste wiatry, by spokojnie pływać.

Na przykład w rejonie Polinezji Francuskiej przez cały rok jest przyjemnie ciepło, ale pora deszczowa nie brzmi zbyt zachęcająco.

Niejaką wskazówką mogą być ceny czarteru jachtów ze skiperem i bez. W szczycie sezonu jest najdrożej, ale i warunki są niemal idealne. Z kolei ostrożnie trzeba podejść do tych pór roku, w których jest najtaniej. Dobrym wyborem są pośrednie ceny – to coś jak wiosna lub jesień w okolicach Grecji albo Chorwacji. Jest ciepło i przyjemnie, ale jeszcze bez typowego dla lata tłoku. 

Najpopularniejsze kierunki na rejs jachtem w Europie

Trudno jednoznacznie wybrać, które regiony wód przybrzeżnych w Europie gwarantują najlepsze warunki do żeglowania, ale można dość łatwo wskazać, gdzie najchętniej udają się nasi rodacy.

Tu nie będzie niespodzianki – podobnie jak w przypadku wakacji na lądzie, wybór najczęściej pada na Chorwację i Grecję.

Jeden i drugi kraj ma bardzo bogatą linię brzegową, dysponuje dobrym zapleczem zarówno dla łodzi motorowych, jak i żaglowych, ma ciekawą historię i mnóstwo zabytków, które warto zobaczyć. No i oczywiście pogoda – zarówno w Grecji, jak i Chorwacji nie robi niespodzianek. 

Trzymając się basenu Morza Śródziemnego, warto pomyśleć też o żeglowaniu wzdłuż południowego wybrzeża Francji, w okolicach Balearów lub wschodniego wybrzeża Hiszpanii.

A gdyby ktoś miał chęć popływać w nieco innych regionach Europy i w nieco innych warunkach klimatycznych, na pewno nie będzie rozczarowany norweskimi fiordami.

A co z chętnymi na rejs, którzy nie umieją poprowadzić łodzi?

Dla nich też jest dobre rozwiązanie. Czarter jachtu ze skiperem to opcja nieco droższa, ale na pewno warta rozważenia. Skiper jest jak przewodnik i opiekun na czas rejsu. Zna okoliczne wody, wie, gdzie można bezpiecznie zacumować, a gdzie lepiej nie wpływać, potrafi pokazać miejsca, o których przewodniki milczą, no i świetnie żegluje.

Artykuł partnera 


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Poniedziałek 20.02.2023