Polacy średnio prawie 6 godzin tygodniowo pracują za darmo. Nowe badania

5 godzin i 38 minut tygodniowej pracy za darmo. Nowy raport dotyczący bezpłatnej harówki nie napawa optymizmem. Szczególnie dlatego, że z roku na rok tego czasu jest coraz więcej.
Zrzut ekranu 2022-08-11 o 22.44.26.png

Badania przeprowadziła firma ADP Polska. Na ich podstawie wyniknęło, że ponad 25 proc. Polaków pracuje za darmo od 6 do 10 godzin tygodniowo. Z kolei ponad 34 proc. badanych wyraża chęci na nadgodziny tylko wtedy, kiedy dostaną za to dodatkowe wynagrodzenie.
"Po ponad dwóch latach pandemii pracownicy przyzwyczaili się do pracy zdalnej lub hybrydowej. Wypracowane zostały schematy, które pozwalają im zachowywać równowagę między życiem zawodowym i prywatnym, jednak wciąż przyznają, że zdarza im się pracować po godzinach" - napisano w raporcie.

Dodatkową pracą jest chociażby odbieranie służbowego telefonu po godzinach czy pisanie maili. W trakcie pandemii i przejścia na tryb zdalny/hybrydowy, takie rzeczy zaczęły funkcjonować już jako w pełni normalne.

– Nadgodziny nie przekładają się na wydajność pracowników. Praca poza wyznaczonymi godzinami prowadzi do chronicznego zmęczenia, wyższego poziomu stresu czy niechęci do wykonywania swoich obowiązków. (...) Niektórzy pracownicy w obawie o swoje zatrudnienie lub z powodu nakładanej na nich presji spędzają w firmie więcej czasu niż wynika to z ich kontraktu – mówi Anna Barbachowska z ADP Polska.

Jeśli wasza partnerka/małżonka przed południem sięga już po trzecią lub czwartą kawę, bo "nie wyrabia" to reagujcie – Kiedy obserwujemy u siebie bądź u naszych współpracowników pogorszenie samopoczucia, skutkujące lękiem czy depresją związaną z pracą, powinien być to dla nas zawsze sygnał – mówi psycholog Sylwia Wysocka–Sollich.


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Czwartek 11.08.2022