Policjant zawsze będzie miał rację. Nowy projekt rządowy

Przez szereg nieścisłości związanych z wprowadzanymi obostrzeniami, wiele osób nie wie już dokładnie, za co mogą zostać ukarane, a za co nie. Dodatkowo politycy Prawa i Sprawiedliwości złożyli w sejmie projekt zakładający rezygnację z możliwości odmowy przyjęcia mandatu.
iStock-1255047642.jpg

Według tego kontrowersyjnego projektu, nie moglibyśmy odmówić przyjęcia mandatu nawet w sytuacji, w której mielibyśmy wątpliwości co do jego słuszności. Politycy chcą tym samym sprzeciwić się tym, którzy wynajdują kontrowersje związane z obostrzeniami. Projekt wykracza jednak daleko poza kwestie dotyczące koronawirusa. 

Jeśli chodzi o noszenie maseczek, obecnie karanie mandatem uwarunkowane jest modyfikacją art. 116 Kodeksu Wykroczeń z dnia 28 listopada 2020 r.: "Kto nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, podlega karze grzywny albo karze nagany". 

Osoby wyjątkowo zdeterminowane do tego, by nie nosić maseczek, mogą teoretycznie bronić się poprzez wskazanie nielegalności samego obowiązku noszenia maseczki. W końcu wynika to z rozporządzenia, a nie konkretnej ustawy, co może być niezgodne z Konstytucją, jednak i w tej sytuacji nie ma raczej zbyt dużych szans na to, by zwyciężyć sprawę, gdy jej rozstrzygnięcie będzie miało miejsce w sądzie. Pozostaje więc stosowanie się do obostrzeń, w przeciwnym razie zostaniemy ukarani mandatem. 

Pamiętajmy także o tym, że od 28 grudnia w Polsce obowiązuje Narodowa Kwarantanna i ma ona potrwać do 18 stycznia. Na chwilę obecną nie wiadomo, jak dokładnie będzie wyglądać sytuacja po tym terminie, ale w związku z tym, że dzienna liczba zakażonych nie maleje, możemy spodziewać się dalszych obostrzeń. Do tego czasu wszelkie restauracje, puby, sklepy odzieżowe, kawiarnie, siłownie i galerie handlowe mają pozostać zamknięte, choć niektórzy właściciele lokali już się buntują. Przykładem może być otwarcie restauracji w Cieszynie mimo zakazu.

Między pieszymi obowiązuje nakaz utrzymania minimalnej odległości, która wynosi 1,5 metra.  Nie stosowanie się do zaleceń także grozi mandatem. Jeśli chodzi o uroczystości religijne – w kościele obowiązuje limit 1 osoby na 15 m2. Mimo takiego obostrzenia, na urodzinach Radia Maryja pojawiło się zdecydowanie więcej wiernych, a Rydzyk pozostał bezkarny. 

Pozostaje stosować się do obostrzeń, by uniknąć potencjalnych nieprzyjemności. Chyba, że najdzie was wyjątkowa ochota na zobaczenie się ze znajomymi - wtedy jedyną możliwością jest zorganizowanie spotkania w kościele, jak widać tam obostrzenia nie funkcjonują tak samo, jak w jakimkolwiek innym miejscu.

 

Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Poniedziałek 11.01.2021