Polska stworzy swoją własną kryptowalutę

Zapomnijcie o Bitcoinach i Etherium. Polska organizacja ma w planach stworzenie narodowej kryptowaluty, która będzie powiązana ze złotym.
iStock-822886352.jpg

dPLN, czyli Digital PLN, to narodowa kryptowaluta, którą mają zamiar stworzyć polscy eksperci we współpracy z rządem. Projekt powstał w ramach Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain (PATB), który działa pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji.

Jak mówił „Pulsowi Biznesu” prezes Akceleratora, eksperci stworzyli już kryptograficzną walutę, która nie posiada cech spekulacyjnych. Jest to na razie projekt. W założeniach dPLN ma być także nie do podrobienia, a infrastruktura służąca do jego przysyłania ma być tania i ultraszybka.

Digital PLN ma być także bezpieczny, ponieważ, zdaniem prezesa PATB, możliwe jest sztywne powiązanie jego kursu z kursem polskiego złotego. Czyli de facto dPLN będzie po prostu cyfrowym odpowiednikiem naszej złotówki, a stosunek kursów obydwu walut będzie wynosił 1:1. Czyli za 100 PLN otrzymamy 100 dPLN.

O tym, czy dPLN rzeczywiście jest na tyle bezpieczny, by wejść do użytku, zdecyduje rząd. Na razie trwają prace nad tym, by cyfrowa waluta była zgodna z unijnymi przepisami i wszelkimi regulacjami.

UPDATE: Ministerstwo Cyfryzacji wydało 17 stycznia oświadczenie, w którym oświadcza, że "w żaden sposób nie uczestniczy w pracach nad przygotowywaniem projektów związanych z podażą pieniądza w Polsce". Pełne oświadczenie można przeczytać TUTAJ.

ZOBACZ TEŻ SEKSOWNĄ GAMERKĘ:


Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Środa 17.01.2018