Polski rząd gra na dwa fronty. Możliwe szczepionki z Chin?

Polski rząd na własną rękę bez względu na plan Unii Europejskiej planuje załatwić dodatkowe dostawy szczepionek. Czyżby rozmowy z Pekinem mają zmotywować firmy takie jak Pfizer?
Projekt bez tytułu(190).jpg

Rząd chyba wysłuchał ekspertów oraz opinię publiczną. W konsekwencji politycy starają się pozyskać dodatkowe szczepionki. Bez względu na zapewnienia Unii Europejskiej w sprawie dostaw. W konsekwencji Andrzej Duda odbył rozmowę z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

– Tematem, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, była m.in. kwestia możliwości zakupu przez Polskę szczepionek przeciwko COVID-19 wyprodukowanych w Chinach – poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Przywódcy obu państw rozmawiali na temat walki z koronawirusem i wspomnianej możliwości zakupu szczepionek od Chin. – Niemniej prezydent z zadowoleniem przyjął deklarację chińskiego przywódcy o gotowości Pekinu do uczynienia z produkowanych przez chińskie firmy szczepionek przeciw COVID-19 globalnego dobra publicznego – przekazał minister.

Jak informuje Piotr Müller rzecznik rządu, zakup chińskich szczepionek jest mało prawdopodobny. Oficjalnie rządzący analizują sytuację i sprawdzają, jak wygląda sytuacja w krajach, które zdecydowały się na szczepionki z Chin czy Rosji.

Według nieoficjalnych informacji dziennikarza RMF FM Krzysztofa Berendy rozmowy z prezydentem Xi Jinpingiem były prowadzone w zupełnie innym celu. Kontakt z Chinami ma wystraszyć oraz zmotywować obecnych dostawców szczepionek do szybszej produkcji złożonych zamówień. Chińskie szczepionki mają być dodatkową alternatywą, jeśli pojawią się komplikacje w przypadku europejskich dostawców.

Czytaj także: 2,5 mln zł w razie powikłań po szczepieniu. Tam motywują pieniędzmi

– My nigdy nie będziemy narażali naszych obywateli na ryzyko, jeśli nie będziemy mieli konkretnych wyników badań. Wszystko jest warunkowane wynikami badań – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, który odniósł się do pytania dotyczącego ewentualnego zakupu chińskich szczepionek. Obecnie w Polsce chętne osoby mogą dostać szczepionkę pochodzącą od firmy BioNTech/Pfizer, Moderna oraz AstraZeneca.


Dodał(a): Kamil Nowicki Poniedziałek 01.03.2021