Powstaje niezwykła klinika. Będzie leczyć psychodelikami

Psylocybina to naturalna substancja występująca w grzybach potocznie zwanych halucynkami. Jest – obok LSD – najbardziej popularnym i najczęściej używanym psychodelikiem. Teraz może doczekać się nowego zastosowania.
iStock-1178534783.jpg

Choć historia zażywania psylocybiny sięga ponad 4 tys. lat, pomysł na stosowanie substancji psychodelicznych w leczeniu zaburzeń zrodził się dopiero w latach 60. XX wieku. Idea zastosowania psychodelików regularnie pojawia się i znika w naukowym dyskursie. W latach 70. z kolei 

Teraz sytuacja jest nieco inna, bo za pomysłem stoją też wielkie pieniądze. W Stanach Zjednoczonych Multidiscipliary Association for Psychodelic Studies przeznaczyło już 20 mln dolarów na badania narkotyków pod kątem ich użyteczności w psychiatrii. W ubiegłym roku dopuszczono stosowanie psylocybiny w terapii osób z depresją lekooporną.

CZYTAJ TAKŻE: GWIAZDY OPOWIEDZĄ O PRZYGODACH Z DRAGAMI

Badacze sugerują, że ,4 Metylenodioksymetamfetamina znana jako ecstasy mogłaby  być pomocna w terapii par oraz leczenia stresu pourazowego. Zresztą z wielu relacji można wyjść solidnie poobijanym. 

Zdaniem profesora Mathhewa Kirkpatrica z Univeristy of Southnern Califorfnia, rozbudzone narkotykiem poczucie bliskości oraz zwiększona towarzyskość mogą być śmiało wykorzystywane w psychoterapii. 

Tymczasem w Wielkiej Brytanii w ciągu kilku najbliższych miesięcy zostanie otwarta klinika Mandala Therapy Limited specjalizująca się w leczeniu zaburzeń psychicznych za pomocą psychodelików. Na jej czele stanie Ben Sessa, doktor psychiatrii i autor książki „Renesans psychodeliczny”. Akcjonariuszem placówki zostało kanadyjskie AWAKN Life Science Inc., przedsiębiorstwo specjalizujące się w badaniach nad terapią wspomaganą psychodelikami. 

Zdaniem specjalistów odpowiednio stosowane leczenie może być stosowane w przypadkach depresji, terapii małżeńskiej a nawet leczenia uzależnień. 


Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Poniedziałek 29.06.2020